Já a uprchlíci

V souvislosti s uprchlickou krizí se mě občas někdo ptá na můj názor. Jenže já ho nemám nijak vyhrazený. Očekává se ode mě, že budu buď uprchlíky nenávidět, nebo budu “sluníčkář”. Jenže můj pohled na věc je trochu jiný, rozsáhlejší. A sám se přiznávám, že v tom nemám zase tak úplně jasno a pořádek. Nevím totiž všechny informace a to, co na nás sypou média spíš vypouštím druhým uchem ven.

Poznámka: Původně publikováno jen na mém profilu Facebooku.

Možná zde uvedu pár nepřesností, možná se i mýlím. Je to prostě jenom můj pohled na věc.

Víte, jaký život mají lidé v Indonésii, na Srí Lance, v Kambodži, Číně, Sýrii? Žádná sláva to není. To jenom my tady v Evropě (a Severní Americe) žijeme ten moderní a zajištěný život. Máme dostupné potraviny, lékařskou péči, školy, levný benzín, … Žijeme za takovými růžovými brýlemi a myslíme si, jak není celý svět moderní a skvělý. Jenže když se podíváte na realitu, zjistíte, že jsme jen banda sobců. Na druhém konci světa dřou zemědělci, aby jsme si my mohli dopřát banán v akci. Děti v Číně pracují od rána do noci, aby jsme měli levné chytré telefony. Na blízkém východě se válčí, aby jsme měli levný benzín.

Kdyby jsme byly moderní a vyspělá společnost, nedovolili bychom, aby se tyto věci děly. Jenže to by znamenalo vzdát se svého pohodlí. Uskromnit se, vážit (a cenit) si práce ostatních lidí a naší planety. Jenže my děláme přesný opak. Užíváme si bezstarostný život, protože i naše největší problémy jsou nic ve srovnání s problémy „těch druhých“. Posíláme do celého světa naše vojáky, nebo vojáky našich spojenců a brbláme u piva a na Facebooku.

Můžou si za to sami, že? Jenže ono se těžko žije hezký a klidný život, když se narodíte uprostřed války.

Za všechno může (naše) vláda

Za všechno může vláda. Vláda to a vláda tohle. Ale je to naše vláda, kterou jsme si zvolili. Problém je v tom, že vládu jen tak nezměníte. Volby sice trochu zamíchají kartami, ale máme tu spoustu procesů, které se musí dokončit. Spoustu věcí, které je potřeba vyřešit tak, aby to nějak fungovalo. Nemůžete od vlády čekat, že ze dne na den přijde s něčím, co chcete zrovna vy. Můžete ale něco změnit sami. Nemusíte hned letět do Sýrie. Stačí když začnete u sebe a svého okolí. Všímejte si, co kupujete a odkud to pochází. Jakou stopu po sobě zanecháváte? Jak se chováte k přírodě? Ke svému okolí?

Teď si určitě pokyvujete, že už jste s tím začali. Bojkotujete přece palmový olej nebo ne? Vsadím se, že před 3 měsíci jste o problémech v Indonésii vůbec nevěděli a odpor k palmovému oleji jste získali jen díky Facebooku a vezete se tak jenom na jedná z dalších módních vln. I já jsem do nedávna o těchto problémech nevěděl. Není se za co stydět. V médiích se o tom nemluví a nám vyhovuje, že máme všechno tak levné. Tak proč se tím trápit?

A co sakra ti uprchlíci? Tak jdeme na to.

Uprchlická krize

Problém s uprchlíky se neobjevil z ničeho nic minulý rok. Je to dlouhodobá záležitost. Dokud se o tom nezačalo mluvit, nevěděli jste o tom. Nebo jste to nebrali jako věc, která by vás měla zajímat. Někteří z vás si možná i vzpomenou na to, jak odsuzovali zprávy o tom, že někde na jihu Itálie pobřežní stráž střílí po civilistech, kteří utíkají před válkou. Dnes by jste stříleli taky.

Všeobecný předpoklad je, že uprchlík je muslim. A každý muslim je terorista. Tečka. Krásné, jak si člověk dokáže ve „vyspělé“ civilizaci udělat jasnou představu o těch druhých. Nějak vám zřejmě uniká fakt, že spousta uprchlíků jsou také třeba křesťané, uznávají jinou vírou, nebo žádnou. Teroristé to rozhodně nejsou. Oni naopak před teroristy utíkají. To, že se mezi nimi najdou i lidé, kteří nedodržují zákony je ale pravda. Jenže takové lidi najdete v každé takhle velké skupině. I v naší zemi přece žiji zločinci i vrahové.

Jediný teroristický útok v České republice, související s uprchlíky, spáchali čeští „vlastenci“ – útokem na autonomní centrum Klinika. To přece podporuje ty „čmoudy“ a je jedině dobře, že jim někdo ukázal, jak s nimi zatočíme. Takhle to vidíte? Pak souhlasíte s terorismem a máte tak v hlavě pěkný guláš.

Neházejte všechny do jednoho pytle podle toho, co vidíte v televizi, nebo čtete na Facebooku. Je to jenom šíření strachu, které vás udržuje dál od závažnějších témat. V Evropě se teď třeba schvaluje zákon, který bude mít dopad na váš život. A vy si toho nevšímáte, protože máte plná ruce sdílením nenávistných příspěvků na Faceoboku.

Je mi líto, že se takto vyjadřují i lidé, o kterých jsem si myslel, že jsou chytří a mají vlastní názor. Spletl jsem se. Spousta z vás jenom podlehla médiím a tlaku, kterým „někdo“ udržuje Evropu v šachu. Nevím, kdo ten „někdo“ je. Ale nepřijde mi normální, aby se zničehonic začalo šířit tolik nenávisti z hlav obyčejných lidí. Někdo to do vás musel napumpovat.

Představte si třeba, jak by se svět měl dívat na nás, ze zpráv z poslední doby? Jsme národ, kterému vládne prezident – alkoholik. Ví se o nás, že jenom chlastáme pivo. Naši europoslanci vykrádají švýcarské banky. Házíme po sobě zápalné láhve. Nejpopulárnější hudební anketu vyhrála kapela, která patří maximálně tak, na nějaký ultrapravičácký večírek. Co to asi musí být za mantáky? Tak to jsme my. Mantáci ze srdce Evropy. Ještě, že máme Jágra.

Válka v Sýri (a ostatních zemích)

Ze Sýrie k nám přichází nejvíc uprchlíků. Zuří zde občanská válka. V zemi bylo sucho, díky západním zemím tu byl problém s cenou potravin a lidé chtěli jen prostě přežít další do dalšího dne. Vládě se s tím nic nepodařilo udělat. A zbytek světa? Neudělali jsme nic. Počkali jsme, až začala válka a pak jsme tam poslali vojáky a spojence na pomoc. Když už bylo pozdě. Mohli jsme pomoci, ale otočili jsme se zády. Dívali se přes růžové brýle. Důsledky teď musíme nést. Musíme ukázat zbytky lidskosti a pomoci lidem, které jsme nechali na pospas válce.

Všimněte si také, že většina válečných zón vznikla jen kvůli touze po moci a penězích (ropa, …). Za vznikem ISIS údajně stojí americká CIA. Nedivil bych se tomu. Mocnosti si potřebují pojistit svoji moc a tohle je jediná cesta, jak toho dosáhnout. Silou. A nejsou to jenom Spojené státy. Rusko i Evropská unie se v tomhle chová stejně. Jde jen o to, na jaké straně barikády zrovna stojí. Všem ale jde o jedno. A tím „všem“ myslím i nás všechny. Protože to jsou naše zájmy, naši vojáci, co tam válčí. Poslala je tam naše vláda, kterou jsme zvolili my. Za válku v těchto zemích tak do jisté míry můžete i vy. I já. Vím to, a stydím se za to…

Děláme nepořádek ve zbytku světa a nechceme nést následky!

Proč jsou mezi uprchlíky většinou muži? Je to jednoduché. Dostat se do Evropy není levná záležitost a většina rodin sežene peníze jenom pro jednoho člena. Muži mají větší šanci takovou cestu přežít. Ženy a děti zůstávají v uprchlických táborech třeba v Turecku a Libanonu. Všichni pak doufají, že podle pravidel sjednocování, bude pak zbytek rodiny mít cestu do Evropy otevřenou (bezpečnější a jistější).

Udělejte si vlastní názor

Byl bych rád, kdyby jste si udělali svůj vlastní názor na to, co se děje kolem nás. Nepřebírejte neověřené informace ze sociálních sítí. Nesdílejte nenávistný obsah. Nebuďte sami nenávistní. Ten strach z uprchlíků je mnohem horší než to, že tu jsou. A toho využívají všichni. Všechny proti-imigrantské a proti-islámské organizace z toho ždímají maximum, jen pro svůj prospěch. Média z toho ždímají maximum kvůli většímu zisku. A všem jste naletěli na špek.

Nedržte se stáda. Udělejte si vlastní názor a přemýšlejte o tom, co děláte a jaké to má následky.

Když už se k něčemu budete chtít vyjádřit, udělejte to po svém. Zjistěte si správné informace. Přečtěte si pohled obou stran. Jednostranné informace jsou manipulativní. Ověřte si je u více nezávislých zdrojů, i ze zahraničí a mimo Evropu.

Současná situace není problém. Je to následek problému.

Autor

Jan Zatloukal

Jsem magor do hudby a těch internetů, tak dělám do obojího. V kapelách LB1 a Gambini plním post kytaristy. Ve firmě Optimal Marketing pracuji jako webdesignér a programátor. Ve volném čase také píšu blog Svět Kytar.