Zkřížili jsme dinosaura s raketou

Když se účastníte nějaké konference zaměřené na on-line marketing, programování a podobná témata, nabudete dojmu, že programátoři používají nejnovější vychytávky, využívají těch nejlepších služeb, … Prostě IT na nejvyšším levelu.
Jenže pak se vrátíte domů zpět do reality.

Pokračování textu Zkřížili jsme dinosaura s raketou

Webhosting Kapusta – raději ne

Tak to vypadá, že pokud chcete kvalitní český webhosting, vyhněte se těm, které mají v názvu ovoce nebo zeleninu. Spravuji pro známého jeden web běžící na webhostingu Kapusta, v posledních dnech vlastně neběžící.

Nefunguje nic

Výpadek trvá už třetí den, což je v dnešní době opravdu průšvih. E-maily na technickou podporu se vrací zpět, telefony, kromě jednoho, jsou vypnuté, nebo hlásí “zanechte zprávu”. ICQ účet technické podpory, jakožto poslední záchrana taktéž offline. Ukázkový příklad toho, jak se to dělat nemá. A není to poprvé. Po dvou dnech sice stránky hlásí “It works!”, ale mě to teda ne-works!

webhosting-kapusta-radeji-ne-1

Aktualizace: na Twitteru jsem zjistil, že výpadek trvá mnohem déle a problém měl být už vyřešen, viz také Facebook profil provozovatele, kde se mimo jiné dozvíte, že pan Jeník šel v pátek chlastat a pak se na všechno vys**l, což zhruba odpovídá datu, kdy výpadek začal (viz. již zmíněný příspěvek na twitteru).

webhosting-kapusta-radeji-ne-2

Převod jinam?

Těžko. Data ze serveru stáhnout lze, FTP už funguje, ale do databáze se přihlásit nelze, takže musíme počkat na to, co se bude dít dál. Doména je navíc registrovaná přímo na Kapusta.cz, s administračním kontaktem admin@kapusta.cz. Vzhledem k tomu, že e-maily nefungují, není převod jinam zatím možný. Jakmile to ale možné bude, web převedeme na kvalitní webhosting.

Bezpečnost?

Nejsem odborník na bezpečnost webhostingů, ale to, co jsem našel v administraci účtu na Kapusta.cz, my stačí k tomu, abych věděl, že takhle opravdu ne. V administraci se totiž vypisují, zřejmě nějakou chybou, data i z jiného účtu (v hlavním menu odkaz “Prodloužení”). Jedná se především o uživatelské jméno (doména) a zakryptované heslo. Pokud není heslo dostatečně bezpečné, není problém jej během několika málo chvil zjistit…

webhosting-kapusta-radeji-ne-3

Pozdě bycha honit

Pokud se chcete vyhnout podobným problémům, vždy si pečlivě vybírejte svůj webhosting a postarejte se o to, aby vaše domény byly opravdu vaše a jejich administrativní kontakt měl e-mail, na který se dostanete nezávisle na funkčnosti hostingu (tedy nejlépe Gmail, Seznam E-mail, atp.). Nejlepší zkušenost mám zatím s webhostingem OneBit – výpadek jsem nezaznamenal, dostupnost je 99,99%, technická podpora rychlá a vstřícná.