Zkřížili jsme dinosaura s raketou

Když se účastníte nějaké konference zaměřené na on-line marketing, programování a podobná témata, nabudete dojmu, že programátoři používají nejnovější vychytávky, využívají těch nejlepších služeb, … Prostě IT na nejvyšším levelu.
Jenže pak se vrátíte domů zpět do reality.

Pokračování textu Zkřížili jsme dinosaura s raketou

Jaký byl #barcampcz ve Zlíně?

Jako každý rok byl letošní vsetínský zlínský BarCamp super. Těžko říct, jestli byl ten nejlepší, na kterých jsem byl. Rozhodně byl pro mě ale hodně přínosný. Odnesl jsem si spoustu nápadů, a  tak to má být 🙂 Zaznělo hodně věcí, které teď třeba ve firmě řešíme, a jsem rád, že jsem si potvrdil, že jdeme správnou cestou.

Pokračování textu Jaký byl #barcampcz ve Zlíně?

LG Optimus One – 4% problém s aktualizací Android 2.3 Gingerbread

Včera vyšla oficiální verze Androidu 2.3 Gingerbread pro telefony LG Optimus One. Telefon je díky ní rychlejší, stabilnější a měly by být např. vyřešeny i problémy s občasným odpojením SD karty. Bohužel v LG mají trochu bordel v tom, co si všechno nainstalovat do počítače, aby šlo aktualizaci provést a nakonec se dostanete na 4% a aktualizační program zahlásí, že se nepodařilo připojit k telefonu.

Co bude potřeba

Pokud jste se, jako já, připravili na aktualizaci dopředu a máte nainstalované všechny ty ovladače USB a modemu a LG PC Sync, tak je *všechny odinstalujte. LG v tom má opravdu nepořádek a je třeba začít od začátku. Pokud nic nainstalovaného nemáte, byl tento odstavec pro vás zbytečný 🙂

 • Stáhněte si LG Mobile Support Tool, což je aplikace, která vám stáhne LGMobile Phone Software Update Tool (dále jen LG Update).
 • Spusttě LG Update, v menu Zákaznická podpora > Aplikace, Manuál, US Driver, PC Suite, … zadejte buď IMEI, nebo sériové číslo (obojí najdete buď pod baterkou telefonu, nebo na krabici).
 • Stáhněte a nainstalujte si USB ovladače (stáhnou se do složky C:\LGP500\USB_Driver\LGUnitedMobileDriver_...exe).
 • Zakažte v systému (Správce hardware) LG Modem (nejsem si jist, jestli je tento krok potřeba, ale jistota je jistota :-)))

LGMobile Phone Software Update Tool

Aktualizace

Hlavní problém, kdy se aktualizace zastavila na 4%, je nejspíš v připojené SD kartě. Před aktualizací proto odpojte SD kartu a vytáhněte ji z telefonu.

 • Připojte telefon přes USB k počítači a povolte ladění USB (v telefonu: Nastavení > Aplikace > Vývoj > Ladění USB).
 • Pokud se telefon sám nepřipojí k LG Update, zkuste LG Update vypnout a znovu zapnout.
 • A jsme tam! Po úspešném připojení telefonu k počítači se nám “rozsvítí” tlačítko Spustit aktualizaci.

Nyní by aktualizace měla v pořádku proběhnout. Telefon by se měl pouze aktualizovat, tzn. že vám zůstanou všechny aplikace a nastavení – tohle ale nemůžu potvrdit, protože já jsem měl v telefonu docela bordel a tak se hned po aktualizaci provedl reset do továrního nastavení.

LG P500 s Androidem 2.3

První spuštění telefonu bude trvat celkem dlouho, tak se nebojte, že se něco pokazilo. Pokud ale nenaběhne třeba do 10 minut, bude potřeba provést reset do továrního nastavení (držte Home, Search, Volume+ a Power, dokud se neobjeví Androidí panáček).

Netvrdím, že tohle bude zaručeně fungovat, ale u mě se to povedlo 🙂 Nevím, jestli je potřeba provést všechny kroky, chyba byla nejspíš jen v SD kartě, ale já jsem chtěl jít na jistotu a tak jsem odstranil všechny možné problémy.

Děkuji za všechny komentáře, které byly pod tímto článkem. Bohužel při přesunu na nový redakční systém jsem je nemohl zachovat 🙁

Internet Explorer 9 je nepoužitelný

Nová verze Internet Exploreru vzbudila rozruch. Já jsem v rozpacích. Po té, co se medařilo ho nainstalovat (chyba instalátoru, poté jsem přišl na to, že by mohla být chyba ve Windows Update, což nepomohlo, a nepomohlo ani podruhé), jsem zjistil, že jsem debil a prostě jsem špatně stáhl instalátor.

Nově nainstalovaný prohlížeč ale nezobrazuje nic. Nejenže je pomalý (rozuměj tak, že zabírá moc paměti), ale nezobrazuje opravdu nic – i když zdrojový kód načte, jak je vidět z posledního obrázku. Pokud teda máte někdo tip, nebo radu, v čem by to mohlo být, budu rád když mi pomůžete. Já už to totiž vzdávám a nehodlám s tím bojovat.

Mám legální Windows Vista Home Premium SP3 32 bit, AMD Athlon64 X2 Dual Core 5000+ a 3 GB RAM

Jak vytvořit vlastní tlačítko (pro Delicious) do Opery?

Po dlouhé době jsem vyzkoušel webový prohlížeč Opera a velmi mě nadchnul. Od poslední verze, kterou jsem zkoušel, ušel opravdu kus cesty a verze 10, kterou používám, je, podle mě, rychlejší než Google Chrome. K tomu, abych ale Operu začal používat, musel jsem vyřešit několik maličkostí, bez kterých už neumím žít 🙂

Některé z nich vyřeší tzv. Addony, ty ale podporuje Opera až od verze 11, což je zatím testovací verze. Jednou věcí z těchto maličkostí je tlačítko pro přidání záložky do Delicious. Našel jsem sice nějaké widgety, ale ty byly nepoužitelné, tak jsem se rozhodl vytvořit si vlastní tlačítko, nebo raději tři…

Ikony

Abych nemusel kreslit vlastní, využil jsem vyhledávač ikon a nakonec vybral ze sady PC 100 Icon Pack, a přejmenoval podle sebe:

 • Přidání záložky – custom_star.png
  (http://www.iconfinder.com/icondetails/49564/16/star_icon)
 • Odkaz na štítky – custom_tag.png
  (http://www.iconfinder.com/icondetails/49567/16/tag_icon)
 • Odkaz na moje záložky – custom_delicious.png
  (http://www.iconfinder.com/icondetails/49504/16/delicious_icon)

Ikony musíte přidat do vzhledu, ten se nachází v adresáři s prohlížečem, ve složce skin, tedy např.:

C:\Program Files\Opera\skin\standard_skin.zip

V tomto ZIP souboru vytvořte (doporučuji raději tento soubor zálohovat, kdyby se něco pokazilo) složku custom a do ní vložte výše uvedené obrázky. Tyto obrázky je také nutné přidat do souboru skin.ini – uděláme to tak, že do části [Images] přidáme tyto řádky:

Custom Star = custom/custom_star.png
Custom Tag = custom/custom_tag.png
Custom Delicious = custom/custom_delicious.png

Vytvoření tlačítek

Tlačítka musíme přidat do souboru tlačítkové lišty. Tu najdeme nejčastěji ve složce Data aplikací, např.:

C:\Documents and Settings\[vaše jméno]\Data aplikací\Opera\Opera\toolbar\standard_toolbar.ini

Na konec toho souboru přidáme tři tlačítka:

[Customize Toolbar Custom.content]
Button1, "Delicious: Přidat odkaz"=Go to page, "javascript:(function(){f='http://www.delicious.com/save?url='+encodeURIComponent(window.location.href)+'&title='+encodeURIComponent(document.title)+'&notes='+encodeURIComponent(''+(window.getSelection?window.getSelection():document.getSelection?document.getSelection():document.selection.createRange().text))+'&v=6&';a=function(){if(!window.open(f+'noui=1&jump=doclose','deliciousuiv6','location=yes,links=no,scrollbars=no,toolbar=no,width=550,height=550'))location.href=f+'jump=yes'};if(/Firefox/.test(navigator.userAgent)){setTimeout(a,0)}else{a()}})();", 1, "Přidat záložku do Delicious", Custom Star
Button2, "Delicious: Štítky"=Go to page, "http://www.delicious.com/tags/[vaše username]", 1, "Moje štítky na Delicious", Custom Tag
Button3, "Delicious: Záložky"=Go to page, "http://www.delicious.com/[vaše username]", 1, "Delicious", Custom Delicious

Jenom pro vysvětlení:

(ButtonX,"Název odkazu"=Go to page, "URL odkazu", typ tlačítka, "Text po najetí myši", Ikona)

Tlačítka na lištu

Teď už stačí jen tlačítka na lištu přidat:

jak-vytvorit-vlastni-tlacitko-do-opery-1

1) Klikneme pravým tlačítkem na lištu nástrojů a zvolíme Přizpůsobit > Přizpůsobení vzhledu

jak-vytvorit-vlastni-tlacitko-do-opery-2

2) V části Tlačítka > Vlastní tlačítka přetáhneme naše tlačítka na lištu

jak-vytvorit-vlastni-tlacitko-do-opery-3

A je to 🙂 Ještě jsem nepřišel na to, jak tlačítka nastavit tak, aby měla stejný rozměr, jako ta ostatní v liště.

TeamViewer – vzdálená správa PC zdarma

Zdarec, mám nějakej problém s PC. Tak zkus tohle. Hm, to nejde. A tohle? To tam není… Musí to tam být. Není. Jakou máš verzi? Nevím. A co máš v tom menu? Kde? V té horní liště. Víš co, já pro tebe přijedu a spravíš mi to…

Znáte to. Kamarád potřebuje vyřešit nějakou záludnost na svém počítači a po telefonu se to těžko vysvětluje. Pokud není navíc “počítačově zdatný”, je to v podstatě marný boj. Nezbývá, než počítač dopravit k vám, nebo se naopak dopravit k počítači, což může zabrat spoustu zbytečného času, a při tom samotná oprava trvá chvíli.

Pro vzdálenou správu PC existuje několik různých programů, Microsoft navíc nabízí řešení, které je součástí služby Live Mesh, tam je ale potřeba, aby jste byly na obou PC přihlášeni pod svým účtem, takže se hodí spíš pro správu vlastních PC. Některé programy se musí instalovat, nebo složitě nastavovat a často za ně taky musíte zaplatit.

TeamViewer se tak stává ideální volbou. Pro nekomerční použití je zdarma a existuje i v portable verzi, takže jej sebou můžete nosit na flash disku a případnou instalaci na PC zvládne i začátečník. Samotné ovládání programu je navíc tak jednoduché, že není potřeba jej nějak studovat – všechno pochopíte na první pohled.

TeamViwer

Ovládání TeamVieweru je jednoduchost sama.

Po spuštění programu se vygeneruje ID vašeho počítače a přístupové heslo. Pokud zvolíte možnost trvalého připojení, můžete TeamViewer automaticky spouštět při startu Windows a ID a vámi vytvořené heslo je stejné. Není problém proto vzdáleně instalovat třeba programy, které vyžadují restart systému.

Pokud často řešíte opravy systému pro vaše známé, nebo prostě jenom potřebujete něco udělat na vašem počítači, který je umístěn doma, například z práce, tak je TeamViewer tou pravou volbou.

Jak se připojit na localhost s Windows Mobile

Dnes jsem přemýšlel, jak nejlíp testovat mobilní verze webu. Nejlepším řešením je psát web klasicky na localhostu a k němu se připojit přes mobilní zařízení. Ale jak?

Myslel jsem že bude potřeba nějaká utilitka, ale opak je pravdou. Je to totiž až podezřele jednoduché:

 • Připojte vaše WM zařízení k PC pomocí ActiveSync (Centrum Synchronizace)
 • Spusťe příkazový řádek a zjistětě si IP adresu vašeho PC pomocí příkazu ipconfig /all
 • Adresu IPv4 zadejte do prohlížeče na WM zařízení.

jak-se-pripojit-na-localhost-s-windows-mobile-1

Aktualizace: Pokud máte domácí Wi-fi síť, nemusíte nic připojovat. Stačí zadat adresu vašeho počítače v síti.

Jak nastavit TortoiseSVN a Assembla

Předpokládám, že pokud vás tento článek zajímá, tak o subversion něco víte. Pokud ne, zkuste si něco přečíst třeba na Wikipedii

My ostatní se pustíme do nastavení klienta Tortoise SVN se serverem Assembla.com, který nabízí (zdarma, nebo v placené verzi) nástroje a služby pro správu subversions.

Instalace TortoiseSVN a registrace na assembla.com

 • Stáhněte a nainstalujte si klienta TortoiseSVN, pokračujte dle pokynů v instalačním programu. Po instalaci je vyžadován restart počítače, aby se klient mohl integrovat to systému.
 • Zaregistrujte se na stránkách Assembla. Já se registroval už dříve, takže postup vám neprozradím (už si nepamatuju), ale neměl by to být žádný problém.

Vytvoření prostoru

 • V neplacené verzi máme na projekt “pouze” 200MB
 • Na stránce Home zvolíme Create New Space
 • Zvolíme první balíček Software development – Subversion Hosting with Integrated Tickets
 • Vybereme Select Free Public (nebo placenou verzi Private/Profesional)
 • Vyplníme formulář a poté klikneme na Create The Space
  • Space Name – Název prostoru (např. Můj projekt)
  • URL name – URL adresa (např. muj-projekt)
  • Description – popis
  • Tags – štítky, popisky, které charakterizují váš projekt (např. cms, administrace, …)
  • Security – Nastavení bezpečnosti, aneb jaké možnosti mají veřejní uživatelé (prohlížení/editace) a členové týmu projektu (ptohlížení/editace)

Napojení TortoiseSVN

 • Přejdeme na záložku Source/SVN, kde zkopírujeme odkaz SVN Url (např.http://subversion.assembla.com/svn/muj-projekt)
 • Najdeme si složku s projektem na našem pevném disku, klikneme na ni pravým tlačítkem a z nabídky vybereme SVN Checkout
 • Do pole URL of Repository vložíme adresu SVN (http://subversion.assembla.com/svn/muj-projekt), v Checkout Directory bude cesta ke složce s projektem (např. C:Projektymuj-projekt)
 • Potvrdíme tlačítkem OK, program nám oznámí, že složka není prázdná (pokud v ní něco máte) a zeptá se, jestli chcete improtovat/exportovat soubory, zvolíme Ano
 • Vyskočí okno s informacemi, poslední řádek by měl být Completed At revision: 0
 • Repozitář je vytvořen a nastaven

Upload souborů

 • Opět klikneme na složku pravým tlačítkem, ale tentokrát vybereme z nabídky položku SVN Commit… (aneb nahrát soubory do repozitáře)
 • Vybereme všechny soubory (Select / deselect all) a potvrdíme OK, ještě si k uploadu můžeme přidat poznámku (Message)
 • Vyplníme jméno a heslo, které jsme zadali při registraci do Assembly
  Zobrazí se okno s uploadem souborů, po nahrátí souborů máme vytvořenou první verzi (na posledním řádku bude Compledet At Revision: 1).

Práce s projektem

 • Určitě jste si všimli, že u složky s vaším projektem a u souborů v ní se navíc zobrazují nějaké ikony.
 • Zelená šipka znamená, že soubory ve složce jsou aktuální s posledním záznamem z repozitáře (od posledního update nenastala žádná změna).
 • Červený vykřičník znamená, že soubory byly od posledního update změněny. Můžeme provést nový upload na server

Práce s repozitářem

 • Klikněte na složku projektu a zvolte z nabídky SVN Update, čímž dojde k aktualizaci souborůna vašem pevném disku ze serveru s repozitářem.
 • Poté, co provedete nějaké změny, opět klikněte na složku pravým tlačítkem, ale tentokrát vyberte SVN Commit…

Kolize

Pokud na projektu pracuje více lidí, nebo na něm pracujete na různých místech (např. na počítači doma a na jiném počítači v práci), tak se setkáte s tím, že například vy i váš kolega změníte soubor a budete tak muset rozhodnout, jak bude nakonec vypadat. To znamená, že se tyto dvě verze souboru spojí v jeden. Další možností je, že v souboru upravíte třeba stejný řádek a vznikne tak kolize, kterou budete muset vyřešit. Bohužel zatím nemám možnost to nějak rozumě otestovat, takže s tímto si budete muset poradit sami 🙁

MyPhoneExplorer a Google Kalendář

S novou verzí MyPhoneEyplorer-u přišly taky novinky v synchronizaci. Jedná se o možnost propojení adresáře s poštovník klientem (Outlook, Outlook Express, Lotus Notes a Thunderbird) nebo Gmailem a kalendáře s Google Calendar, nebo iCal.

V předchozím článku jsem psal jak připojit telefon k PC, co měla být původně součást tohoto článku, ale nakonec se to trochu rozrostlo…
V nastavení programu MyPhoneExplorer (dále jen MPE), které najdeme v hlavní nabídce “Telefon > Nastavení” nebona klávesové zkratce F2, se přepneme do položky “Sync”, kde máme na výběr několik možností synchronizace kontaktů a kalendáře.

Kontakty

 • Jen MPE – synchronizace MPE <-> Telefon
 • OutlookExpres – MPE a poštovní klienti (Outlook, Outlook Express, Lotus Notes a Thunderbird) <-> Telefon
 • Google (Gmail) – MPE a Gmail <-> Telefon

Kontakty si nesynchronizuji, v telefonu mám z větší části jiné lidi, než v Gmailu, takže to zatím nechávám ležet, ale časem se k tomu snad dostanu. To znamená, že synchronizaci kontaktů vyzkoušenou nemám.
Kalendář

 • Jen MPE – synchronizace MPE <-> Telefon
 • Google – MPE a Google Calendar <-> Telefon
 • iCal – MPE a iCal<-> Telefon iCal je jeden z nejrozšířenějších formátů kalendáře. Může se jednat o soubor vygenerovaný jiným programem, nebo třeba o odkaz na umístění v síti.

Synchronizace MPE a Google Kalendáře

Aneb krok za krokem k lepším zítřkům 🙂

 1. Nastavení MPE
  1. Zvolíme “Telefon > Nastavení > Sync” a vybereme “Kalendáře > Google”
 2. MPE máme nastaven, přepneme do Kalednáře
  1. V levém menu “Organizer > Kalendář”, nebo “Pohled > Organizer > Kalendář”
  2. Spustíme synchronizaci
 3. Počkáme, než synchronizace proběhne
 4. Zvolíme, co s jednotlivými položkami kalendáře provedeme (Smazat z Googlu, z telefonu, nesynchronizovat, …)

Jak připojit MyPhoneExplorer k PC?

MyPhoneExplorer používám pro správu telefonu už dlouho. Telefon stačí připojit přes bluetooth, nebo kabel k počítači a práce s telefonem se tak výrazně usnadní. Například čtení/psaní SMS zpráv z PC je mnohem rychlejší a pohodlnější.

Předem článku bych uvedl, že MyPhoneExplorer (dále jen MPE) je určen především pro (nejlépe funguje) telefony Sony Ericsson. Aktuální verzi si můžete stáhnout na stránkách výrobce programu “FJ Software Development“http://www.fjsoft.at/en/, konkrétně v sekci Download.

Pomocí Bluetooth

Já mám bluetooth adaptér do USB, ke kterému jsem dostal na CD program “BlueSoleil“http://www.bluesoleil.com/ (Myslím, že většina BT využívá právě tento).

 • Vyhledáme a připojíme telefon (něco jako “Vyhledat zařízení”… však si poradíte)
 • Pokud je teleofon připojen, nasimulujeme připojení jako COM port (Serial Port). Takže zvolíme něco ve stylu “Connect > Bluetooth Serial Port Service”
 • Po připojení jako COM port by se měla objevit hláška a připojení telefonu jako COM# (kde # je číslo portu, např. COM9)
 • V nabídce MPE zvolíme “Telefon > Nastavení” (nebo prostě F2). Hned prní záložka je “Připojení”.
 • V záložce Připojení vybereme COM port telefonu (např. COM9) – většinou u něj bývá ještě napsáno BT Serial Port
 • …a telefon je připojen (“Telefon > Připojit”, nebo F1)

Pomocí kabelu

Ve Windows XP jsem musel doinstalovat ovladače, které byly ny přiloženém CD k telefonu. VeWindows Vista už se telefon připojil sám. Instaluje se něco jako “W300 Modem” (W300 je model telefonu…)

 • V nabídce MPE zvolíme “Telefon > Nastavení” (nebo prostě F2). Hned prní záložka je “Připojení”.
 • V záložce Připojení vybereme COM port telefonu. Který to je poznáte podle toho, že by u něj mělo být něco jako “MODEL TELEFONU Modem” (např. W300 Modem)
 • …a telefon je připojen (“Telefon > Připojit”, nebo F1)

Pokud by se vám nepodařilo zjistit, na který COM port je telefon připojen, tak zkuste tlačítko “Najít zařízení”

Ve zkratce

Prostě se snažte telefon připojit jako Serial Port (COM).