Transit (Rudolf Havlík)

Čumím tak na novou fotku od Rudolfa Havlíka na Facebooku a říkám si, jestli jsem vlastně k vánocům dostal tu novou knížku Transit ? Nakonec jsme ji našli, společně s dalším zabaleným dárkem, v šuplíku. Asi se na ni v tom vánočním zmatku zapomnělo 🙂

Tam čeká Kumar. Můj obchodní agent. Rýmuje se to s dement. Až tady v Indii mi tahle rýmovačka začala dávat smysl.

Oproti předchozí, Nikdo nechce čekat věčně, má tahle 238 stran dlouhá knížka trochu ucelenejší tvar. Tváří se víc jako jeden příběh (možná to tak opravdu je) a není to soubor povídek. Navíc je prolínána bondovským příběhem o tajuplném kufříku s číslem CWR 1145678R-657900087-13.

Můj agent se otočí: “Támhle je, ten s tím knírem.” Všichni v dohledu mají knír debile, dokonce i některý ženský.

O čem knížka je? To se těžko píše, protože v podstatě není o ničem konkrétním – vychází z autorova blogu a proto je sama spíše takovým zápisníkem z cest. Tématicky bych to zařadil jako chaotické podnikání v Asii propletené až romantickými výlety (noční pozorování slonů, jeskynní chrám, …) :-). Mimochodem, kufřík udělá v závěru z knihy opravdovou bondovku. Pro ty, co by si knížku chtěli koupit – je z trochu měkčího papíru, aby tolik neškrábala prdel.

Nikdo nechce čekat věčně (Rudolf Havlík)

Téměř s půlročním zpožděním jsem se dostal k tomuto vánočnímu dárku…

Rudolf Havlík je, možná úspěšný možná neúspěšný podnikatel. Stejně jako většina světa, i on nechává svoje produkty vyrábět v Číně. V zemi, kterou miluje a zároveň nesnáší. Chaos a mentalita zdejších lidí ho někdy dochází k šílenství, ale stejně se těší, až zase bude mezi nimi.

Kniha Nikdo nechce čekat věčně je důkazem, že i z malé blbiny se dá napsat zajímavá povídka (jsou to povídky?). Blbiny v sobrém slova smyslu. Svým stylem mi tak trochu připomíná Kerouacovu Na cestě, ale to je možná tím cestováním. Většina příběhů už vyšla na jeho blogu, takže pokud chcete, můžete si je přečíst tam, ale co by to bylo za fanouška bez knihy, že 🙂

Obligátní “Co říci závěrem” dnes vynechám.

Co říci závěrem? Určitě si knihu, nebo aspoň něco z blogu přečtěte, třeba vás to chytí, třeba ne. Taky se můžete podívat na příští díl Mr. GS (1.6.2009), kde bude RH jako jeden z hostů…

Bloger spisovatel

Internet je plný blogerů, někteří jsou úspěšní, někteří ne. A někteří se rozhodli “blogosféru” (tohle slovo fakt nesnáším) přenést na pulty knihkupectví.

Nikdo nechce čekat věčně

Rudolf Havlík mi svým způsobem připomíná Jacka Kerouaca. Jeho blog na idnes.cz je radost číst. No radost. Čtení je to pěkné, ovšem některé “zápisky z cest” jsou trochu odstrašující. Na knihu Nikdo nechce čekat věčně čekáme věčně :-). První zmínky o ní se objevily tuším na začátku roku, a jak to tak vypadá, tak se do oběhu dostane během těchto Vánoc.

Marigoldí léta

Patrik Zandl je v českém internetu osobou známou. Jeho blog Marigold patří (teda alespoň podle mě) k těm sledovanějším a existuje už pět let. Kniha Marigoldí léta bude obsahovat 80 best.of článků z tohoto blogu.

A co dál?

Teď by mě zajímalo, jaký úspěch tyhle knihy budou mít? Podle diskuzí na blogu Rudolfa Havlíka bych předpokládal, že kniha půjde na dračku. V případě Marigoldu to bude nejspíš totéž. Mají tyhle best-of blog knihy nějakou budoucnost? Můžeme se v budoucnu těšit na novou povinnou četbu?