Hovory z Lán na tričku

Dovolil jsem si k aktuální politické situaci vytvořit stylové návrhy na trička 🙂

Objednat si je můžete přes T-shock:

Dálnice na dluh aneb Nobelova cena za vytunelování státu

Rozdávají si tuneláři mezi sebou Nobelovky? Jestli ne, tak by měli začít. Autor nápadu “dálnice na dluh” (v rámci takzvaného PPP projektu) by si ji totiž zasloužil.

Komentář k článku na iHned.cz: První dálnice na dluh bude stát 3,8 miliardy. Řidiče přivítá v roce 2016

Vláda začíná hledat firmu, která na splátky postaví kus dálnice v rámci takzvaného PPP projektu, tedy modelu, ve kterém stát spolupracuje se soukromníky. Firma, která úsek dálnice postaví, bude mít pak svou část pronajatou na 30 let. Poté úsek převezme stát.

Ale no tak…

Investor

Investorem bude nějaká záhadná firma z ostrova uprostřed oceánu. Peníze na stavbu sežene z dotací a jiných tunelů. Ve výsledku to tedy bude investora stát přesně 0 Kč, možná na tom ještě něco vydělá.

Slib na 30 let

Investor se bude o dálnici starat 30 let, poté ji předá zpět státu ve stavu, v jakém ji dostavěl – tedy kompletně zrekonstruovanou.

Peníze bude vláda soukromníkům splácet z mýtného, které se na osmikilometrovém úseku vybere. Protože tam ale neprojede tolik aut, aby mýto za 30 let náklady uhradilo, bude stát dosypávat i peníze, které se vyberou na silnicích ve zbytku republiky.

Takže investor bude dostávat peníze nejen z toho, co sponzoruje, ale také z dalších peněz, které s tím nějak nesouvisí. Předpokládám také, že na údržbu si najme státní firmu, které nebude platit nic – jedná se přeci o “státní majetek”.

Náklady na údržbu – 0 Kč. Pokud bude mít investor podíl i ve státní firmě, která se bude o dálnici starat (a to určitě bude), nakonec na tom ještě vydělá.

Za 30 let?

Cena 3,8 miliardy za dálnici přitom není konečná, navýší se o inflaci. Údržba bude v režii soukromníků, výdělkem pro ně bude marže, kterou při stavbě dálnice dokážou ušetřit.

Takže stát nakonec odkoupí od investora dálnici za trojnásobnou cenu. Marže z údržby bude podle výše popsaného systému.

Závěr

Je krásné, jak to v tomto státě funguje. I “soukromníci” mají šanci si vydělat férové peníze na státních zakázkách…

Jako za Orwella

Připadá mi, že Orwellovská předpověď se pomalu začíná plnit. Člověk přestává mít svoje práva a moc politiků roste. Běžný občan už tak může jen držet hubu a krok.

Jsi občan, tak drž hubu a krok!
Tvoje vláda

SOPA/PIPA/ACTA

Jo jo, ten internet to je ale svinstvo. Lidi si tam dělaj co chtěj a my s tím nemůžeme nic dělat. Tak uděláme další super zákon na řízení internetu co? Několikrát nám to už nevyšlo, tak to zkusíme znovu. Jednou to přece protlačíme, za každou cenu.

Proč je SOPA špatný nápad?

Tak na tohle nám chlapečku nesahej, dostaneš přes prsty

Řidič z Olomouce pokreslil plakáty předvolebních stran. Plakáty, které byly zaplaceny z předvolební kampaňě, kterou zaplatil ze svých daní. Plakáty s politiky, které bude živit ze svých daní. Občan je přeci ten, kdo to všechno platí.

Soudcem v tomto případě byla manželka dotčeného politika – “Miláčku, to si přece nencháš líbit, dyť by se ti přece jako smáli né!”

Roman týc je zločinec, gauner, psychopat a terorista

Jak jinak nazvat člověka, který ukáže na bezpečnostní díru v dopravních značeních. Pokud bez povšimnutí může vyměnit sklíčka na semaforech, může kdokoliv udělat mnohem horší věci. Ale to né. To se jako nesmí. To by pak jako mohl zkusit každej a to mi přece nemůžeme ukázat, jak to vlastně nefunguje.

Tak, držte hubu a krok, vono se to vyplatí…

Práce na dobu neurčitou, zn. politik

Vezmeme to pěkně popořadě. Politik je člověk, kterého zaměstnává stát – tedy občané, mi všichni. Většina z nás není spokojena s prací politiků – našich zaměstnanců. Pokud není zaměstnavatel spokojen s prací svých zaměstnanců, tak musí následovat jediné – ukončení pracovního poměru. Proč platit někoho z vlastních daní, když nejsme s jeho prací spokojeni?

Většina lidí si myslí, že politici jsou na špičce pomyslné pyramidy vládnutí, ono je tomu ale naopak. Jsou sice na špici, ale ta špice míří dolů. Nejsou to naši šéfové, ale naši zaměstnanci.

Výběrové řízení na poslance

Podívejme se do soukromého sektoru, tam totiž tento systém tak nějak funguje. Jen s tím rozdílem, že šéf je tu jeden a zaměstnanců je víc. V politice to funguje absolutně nelogicky:

Ve volbách, aneb ve výběrovém řízení, si vybíráme politiky podle jejich předchozích činů, podle zkušeností a podle toho, co nám nabízí v předvolebním programu. Když už ale víme, že nás jednou okradli, že jejich sliby jsou jen plané řeči, které nic neznamenají, tak proč je sakra volíme znovu?

I přes to všechny si tedy nelogicky zvolíme dalších pár politiků na několik dálších let. Místo toho, aby plnili naše požadavky, začnou si dělat co se jim zachce. Jejich idea se ztratí pod ideou strany nebo koalice a nám nezbývá než jen nadávat u piva. Tak proč je sakra nevyhodíme?

Nemáme na to koule… ?

Asi ne, za pár let proběhne další kolo výběrového řízení a dopadne stejně. Menší zlo je přece lepší zlo, nebo ne?

KaS centrum Prostějov: aneb občane, nemáš žádná práva

Prostějovské Kulturní a společenské centrum je ošklivá budova v historické části města. Jelikož není schopno si na sebe vydělat, tak pomalu chátrá. A proč není schopna si na sebe vydělat? Protože se o to její majitel nestará, jedinými kulturními akcemi jsou tak plesy středních škol. Tím majitelem je město Prostějov.

Kauza KaS Centrum

Město vyhlásilo veřejnou soutěž o pronájem o pozdější prodej (⇒ zbourání a postavení nového) KaS centra. V podmínkách soutěže bylo mimo jiné zachování společenského sálu a také aby architektonicky zapadlo do historické části města. Vyhrál návrh společnosti Manthellan – Galerie Prostějov. Bohužel město podepsalo (zřejmě úmyslně) nevýhodnou smlouvu, díky které si investor může v podstatě měnit, co chce. Zadaní veřejné soutěže tedy nebylo dodrženo a radní tak nakládají s majetkem města, tedy občanů, jak se jim zlíbí.

Souhrné změny ze strany města a investora sepsal na svém blogu Pavel Burša.

Odboj

Proti celé kauze se snaží bojovat především Jan Navrátil, který pořádal několik akcí a sepsal petici. Shromáždilo se asi 1400 podpisů, na které z radnice nepřišla žádná odpověď. Já sám jsem pomáhal s přípravou benefičního koncertu. Výsledkem byla vybraná částka, která se použila na podání trestního oznámení, jehož výsledkem ale bylo v podstatě to, že občan nemá právo mluvit radním do práce!

V centru Prostějova, který je zahuštěn nákupními centry a supermarkety, tedy vyroste další mega obchoďák, který bude v historickém centru jako pěst na oko. O jeho využití si nedělám iluze – už teď je Prostějov plný asijských prodejců a situace se nejspíš nezmění. Další z neúspěšných účastníků soutěže, společnost PRIOR obchodní domy, a.s. navíc připravuje přestavbu současného Prioru na Zlatou bránu, který bude s budoucím projektem Manthellanu sousedit. Historické centrum tak bude z větší části zaplněno skleněnými obchodními galeriemi.

Málo bojovníků

Prostějovanům ale zdá se tyto změny nevadí. A myslím, že chyba je také v tom, jak se celá kauza prezentuje. V současnosti už totiž nejde o to “_zbourat tu starou hnusnou budovou a přijít tak o společenský sál-”, současné KaSC je opravdu ošklivé a plesy se dají pořádat i jinde. Jde ale o to, že došlo k porušení veřejné soutěže, porušení smluv. Město prodává pozemky za méně než čtvrtinovou cenu a okrádá tak občany města o jejich peníze. Radní by za tato rozhodnutí měli být postaveni před soud.

kas-centrum-prostejov-1

Na podnikání dalších kroků už není v podstatě žádný čas. Město na výzvy nereaguje a jede dál v naplánovaných kolejích, které radním zřejmě přivezou nemalá částky. Zdá se, že už s tím nikdo nic neudělá a nikdo nebude potrestán. V diskuzi při promítání dokumentu padlo pár navrhů, ale ty se bohužel jevily, vzhledem k současné situaci, jako bezúčelné.

Aktualizace: Napište vašim zastupitelům.

Podrobné informace o kauze najdete na stránkách Společenský dům Prostějov – KASC, nebo na Facebooku.

Tak nám ukradli pomazánkové máslo

Jak je to dlouho, co nám EU zakázala nazývat Rum Rumem? A stejně vám všude prodají Rum, i když to Rum vlastně není. Teď přišlo na řadu pomazánkové máslo, není to totiž máslo. A co bude dál? Posílám pár návrhů Evropské unii, co ještě by nám mohli zakázat.

Španělský ptáček a moravský vrabec. Ptáček není španělský a vůbec to není pták, název pochází ze dvora císaře Rudolfa II. (jeho matkou byla Marie Španělská). Vrabec taktéž není vrabcem.

Bramborový salát je sice z brambor, ale označuje se správně salát jako směs něčeho zamíchaná s něčím, nebo je salát správný název pro zeleninu hlávkový salát.

Hlávkový salát – stejný případ jako bramborový salát, ale naopak 🙂

Čínské zelí vypadá spíš jako salát, než zelí, a to je jednoznačné klamání spotřebitele!

Někteří z nás používají také výraz sojové maso (třeba já), měli by být zbičováni (zbičujte mě mokrým řapíkatým celerem)!

Olomoucké tvarůžky nejsou z Olomouce.

Kalhoty manšestráky nejsou z Manchesteru, nebo jo?

Co když byl na Pražském povstání nějaký Brňák?

Čí otec byl praotec Čech? To se musí vysvětlit. Chceme vidět rodokmen.

Kouření péra se počítá, sice nedochází k tvorbě kouře, ale spalují se tuky, a to je v normě.

Kolik vám platějí
za tenhle nápad?
Táhněte raději
s děvkama chrápat!

Nasrat!
Jo nasrat!

Politický chodníček

Volby se pomalu blíží a s nimi se samozřejmě stupňuje i politické napětí, které je v našem státě reprezentováno “kidáním hnoje” na ostatní. Strany už se nesoustředí na to, co by nám slíbili, ale spíše na to, kde najít co největší špínu na ostatní. A pokud už něco slibují, tak jsou to vzdušné zámky, nebo “lepší budoucnost pro obyčejné lidi”.

Dobře, jsem obyčejný člověk, a jako takový chodím denně do práce. Chodím po chodnících, které jsou v dezolátním stavu. Když zaprší musíte jít opatrně aby na vás zpod dlažba nevyskočilo hnědé překvapení.

Nové nákupní zóny rostou jakou houby po dešti, jsou vůbec potřeba? Nebylo by lepší opravit chodníky? Zpříjemnit tak “obyčejným lidem” cestu do práce a udělat si u nich malé plus. Pokud totiž politické kampaně budou probíhat tak, jak probíhají, tak si budeme vybírat podle toho, kdo je menší zlo, a takové malé plus by se hodilo.