Víte, kde můžete v Prostějově venčit psa bez vodítka?

Venčení vašeho čtyřnohého mazlíčka se vám může prodražit. V Prostějově platí vyhláška č. 8/2012, kterou se stanoví pravidla pro pohyb psů na veřejném prostranství a vymezují prostory pro volné pobíhání psů na území města Prostějova.

Pokračování textu Víte, kde můžete v Prostějově venčit psa bez vodítka?

Pes je ideální vánoční dárek

Vánoce se blíží a nákupní horečka stoupá, je to přece celé o dárcích – čím víc, tím hezčí svátky, nebo ne? A co by mohl být takový ideální dárek? Jasně, třeba pes…

Asi před půl rokem jsme na doporučení vyrazili pro nového pejska do domova pro opuštěná zvířata v Srbcích a tak vám alespoň můžu popsat, jaké to je, když s vámi najednou začne bydlet další stvoření.

První dny je štěně celkem klidné, musí si zvyknout na nové prostředí. Vy si ale musíte zvyknout na uklízení loužiček a hromádek – to se štěně časem odnaučí, ale od vás to vyžaduje trpělivost a tvrdý režim. Ze začátku se vašemu mazlíčkovi bude stýskat po svojí původní rodině. Když k tomu přidáte fakt, že je potřeba psa zvykat na to, že bude občas doma sám, takže je dobré ho na noc nechávat o samotě třeba na chodbě, připravte se na pár bezesných nocí.

Po pár dnech se z roztomilé plyšové spící a mazlící hračky stává ničitel terorista. Pozor si dávejte na boty, které zaujmou více než jakékoliv hračky. A kromě bot se musíte postarat, aby bylo prakticky vše z dosahu pejska, a to i z toho důvodu, aby si neublížil (např. shrnutím ubrusu s vázou přímo na sebe).

Starého psa novým kouskům nenaučíš

Tohle pravidlo sice neplatí na 100%, protože i starý pes se dá lecčemu naučit, ale v raném věku je to mnohem jednodušší a efektivnější. To vyžaduje nejen veškerou vaši pozornost, ale i zodpovědnost. Rovnou zapomeňte na to, že to vaše dítě zvládne – tohle zůstane na vás.

Jak je vidět, koupí psa to nekončí, naopak začíná. A není to jenom čas, co vás bude stát. Psi už nejsou ty divoké šelmy o které se postará příroda. Bude muset pomoci veterinář, a ten není zrovna levný. Očkování, odčervování, a najde se toho víc.

Pes tedy rozhodně není ideálním vánočním dárkem. Rozhodně ne pro malé děti, nebo zaneprázdněné dospělé. Zkuste s tím počkat třeba na letní prázdniny a než děti dorostou do věku, kdy se na ně můžete spolehnout. Bude to tak lepší nejen pro vás, ale hlavně pro pejska.

Každoročně se po vánocích plní útulky těmito nevhodnými dárky, tak se nad tím zamyslete a nekomplikujte život dalším lidem a zvířatům.

Jimi :-)