Magická zkratka UX #techspring

Jen krátce k třetímu Techspringu v Olomouci, který proběhl minulý týden. Téma přednášek byl UX design, aneb o tom, jak navrhnout digitální produkt. Přednášející, Jiří Sekera a Ondřej Válka, si tak trochu zahráli na “hodnýho a zlýho” policajta.

Zatímco Jiří byl ten hodný, který popisoval postupy návrhu a na závěr přidal i několik opravdu dobrých příkladů, Ondřej byl spíše ten zlý a v podstatě nám všem vynadal, že to děláme špatně 🙂 Takže v krátkosti moje poznámky:

Obecně mi z obou přednášek vyšlo, že návrhem UX se na většině českých projektech ani moc zabývat nemusíme a případnou roli UX designéra zaujme někdo z týmu, kdo má k otmu nejblíž, nebo na to má nejvíc času. O co tedy jde?

Při návrhu produktu by jste neměli zapomínat na vytváření wireframů, prototypů, mockupů a nevím čeho ještě. Na druhou stranu to ale není vždy potřeba. Vždy záleží na rozsahu projektu a vašich možnostech. Důležité je si v dané věci věřit a umět to klientovi “prodat”. Vždycky je lepší s klientem mluvit – často vymyslí něco sám a ještě vám za to zaplatí 🙂

Výsledný produkt, který vytváříte, by měl být zábava. Uživatelé by jej měli sami chtít používat. Nejlepší je udělat aplikaci, kterou sami uživatelé naplní daty, která pro vás budou v budoucnu hodně cenná.

Pokud navrhujete v aplikaci něco nového, revolučního, nebojte se toho (věříte přeci, že váš produkt je opravdu dobrý). “Dělat revoluci je mnohem snažší, než dělat evoluci”. (Kdyby v Apple nevěřili, že telefon bez tlačítek bude pecka, iPhone by asi nevydali).

Nezapomeňte, že “Všichni marketéři jsou lháři”.

Všichni marketéři jsou lháři

Tady si dovolím ještě trochu rýpnout do grafu, který má ve své přednášce Jiří Sekera. Vlevo je originální graf, který ukazuje, jak je UX designér takovou spojnicí mezi všemi stupni vývoje. Měl by mít totiž trochu nadhled a o všem trochu vědět. Napravo je moje verze, kdy si stačí doprostřed zaměnit kterýkoliv stupeň podle toho, o čem zrovna přednášíte. V mé ukázce je to marketér. Měl by mít totiž trochu nadhled a o všem trochu vědět.

Obecně o User Experience (Jiří Sekera)

Přednáška na SlideShare

Jak navrhnout digitální produkt (Ondřej Válka)

Přednáška na SlideShare

Silent Love – Baumaxa, Dusilová, Theatro Pantomissimo

Vzhledem k tomu, že k pátečnímu koncertu Xaviera Baumaxy nebylo na jeho profilu na BandZone ani na webu moc informací, začal jsem pátrat, co že znamená to slovní spojení “Silent Love”. Po zjištění, že se jedná o “unikátní multižánrový projekt” ve kterém vystupuje ještě Lenka Dusilová a divadelní duo Teatro Pantomissimo, jsem byl překvapen, ale o to víc jsem se těšil, co to teda vlastně bude.

Když se na pódium zaplněného olomouckého Jazz Tibetu zaměřili reflektory, byli už Xavier Baumaxa s Lenkou Dusilovou na svých místech a v záři těchto reflektorů se objevila Miřenka Čechová s Radimem Vizváry Tantehorsem (dříve Teatro Pantomissimo) a představení protkané známými hity mohlo začít.

Představení Silent Love je běžný koloběh života, začínající seznámením na diskotéce v osmdesátých letech, který končí nudným panelákovým stereotypem, zakončeným scénou s pavoukem a housenkou jako symbol toho, že vás to všechno sežere. Tečka. Kdo by to chtěl rozvést, může si na Silent Love zajít a udělat si vlastní obrázek.

I když jsme původně jeli na koncert Xaviera Baumaxy, tak musím říct, že mě tentokrát až tak nezaujal. I když ex-prezidenta Havla zvládl mistrně. Naopak překvapením pro mě byla Lenka Dusilová, kterou jsem naživo ještě neslyšel. Překvapila mě jak její hra na kytaru (umí) , tak její zpěv, který navíc obohacovala nějakým looperem (viděl jsem jen multiefekt, který bych identifikoval jako BOSS ME-50 – Xavier ho potom použil pro sólo v “Prý se tomu říká láska” – je to slyšet na videu pod článkem, ale ten looper myslím nemá, takže tam možná byla schovaná ještě další krabička). Herce moc zhodnotit nemůžu – zase tak často do divadla nechodím a pantomimě nerozumím vůbec. Pokud bych je ale mohl hodnotit jako laik, tak myslím, že byli výborní (třeba výše zmíněná scéna s pavoukem).

Pokud chcete vidět netradiční vystoupení a k tomu si poslechnout své oblíbené interprety, tak neváhejte a na Silent Love si zajděte.

Škoda, že na YouTube je jenom poslední “přídavková” scéna

Další informace najdete např. na stránkách Reportu.