QR kódy

Stejně jako mikroformáty, i QR kódy slouží k zápisu strojově čitelných dat. Na rozdíl od mikroformátů je ale můžete použít kdekoliv, ne jenom na webových stránkách. Jejich využití snad nemá hranic, záleží pouze na vaší kreativitě.

Quick Response, zkráceně QR, kód je jedním z dvojrozměrných kódů (stejně jako např. čárový kód). Zapisuje se do čtverce, ve třech rozích má poziční značky a zbytek skládá se z tzv. QR matice. Díky pozičním značkám je možno QR kód “sejmout” ať je jakkoliv otočený, nebo i pod úhlem (mám vyzkoušeno tak cca 45°). Více o jeho struktuře se dozvíte např. na Wikipedii, nebo na Chipu. Lze pomocí něj zapsat URL adresu, vizitku, SMS zprávu, e-mail, nebo prostě jenom textovou informaci. Snažil jsem se najít, zda je možno do QR kódu uložit i událost do kalendáře, ale nějak jsem na nic nenarazil, což je škoda, protože mě napadá spousta možností využití…

QR kód

Takhle například vypadá odkaz na rotten77.cz, zkuste si ho nafotit přes QR čtečku kódů…

A jak to teda funguje?

Jdete si tak po ulici a uvidíte QR kód, vytáhnete telefon, vyfotíte si ho a čtečka už vás nasměruje na daný odkaz, nebo vás vyzve k uložení vizitky. Odpadá tedy zdlouhavé např. telefonního čísla, při kterém se navíc můžete splést.

Dobře zpracovaný generátor QR kódů jsem našel na adrese http://www.mobile-barcodes.com/qr-code-generator/. Jako čtečka do mobilu (Sony Ericcson W300i) se mi osvědčil Kaywa Reader – měl by fungovat na většině mobilů s fotoaparátem.

Příklady využití

 • Chcete hlasovat v nějaké soutěži pomocí SMS. Musíte tak opsat nějaký text ve tvaru např.SOUTEZ 2, kde 2 je například číslo odpovědi. Pomocí QR kódů tohle odpadá – vyfotíš, odešleš.
 • Jízdenky na MHD – v některých městech je možno platit jízdenku pomocí SMS. Nebylo by dobré nalepit QR kódy s objednacími SMS do tramvají, autobusů, vlaků? – vyfotíš, jedeš
 • QR kód na vizitce ušetří zbytečné opisování – vyfotíš, uložíš.

Možností je opravdu mnoho. Navíc QR kódy nejsou u nás zatím moc známé a vzhledem k jejich povaze by se tato neznalost dala využít v reklamních kampaních zaměřených na mladé lidi.

MyPhoneExplorer a Google Kalendář

S novou verzí MyPhoneEyplorer-u přišly taky novinky v synchronizaci. Jedná se o možnost propojení adresáře s poštovník klientem (Outlook, Outlook Express, Lotus Notes a Thunderbird) nebo Gmailem a kalendáře s Google Calendar, nebo iCal.

V předchozím článku jsem psal jak připojit telefon k PC, co měla být původně součást tohoto článku, ale nakonec se to trochu rozrostlo…
V nastavení programu MyPhoneExplorer (dále jen MPE), které najdeme v hlavní nabídce “Telefon > Nastavení” nebona klávesové zkratce F2, se přepneme do položky “Sync”, kde máme na výběr několik možností synchronizace kontaktů a kalendáře.

Kontakty

 • Jen MPE – synchronizace MPE <-> Telefon
 • OutlookExpres – MPE a poštovní klienti (Outlook, Outlook Express, Lotus Notes a Thunderbird) <-> Telefon
 • Google (Gmail) – MPE a Gmail <-> Telefon

Kontakty si nesynchronizuji, v telefonu mám z větší části jiné lidi, než v Gmailu, takže to zatím nechávám ležet, ale časem se k tomu snad dostanu. To znamená, že synchronizaci kontaktů vyzkoušenou nemám.
Kalendář

 • Jen MPE – synchronizace MPE <-> Telefon
 • Google – MPE a Google Calendar <-> Telefon
 • iCal – MPE a iCal<-> Telefon iCal je jeden z nejrozšířenějších formátů kalendáře. Může se jednat o soubor vygenerovaný jiným programem, nebo třeba o odkaz na umístění v síti.

Synchronizace MPE a Google Kalendáře

Aneb krok za krokem k lepším zítřkům 🙂

 1. Nastavení MPE
  1. Zvolíme “Telefon > Nastavení > Sync” a vybereme “Kalendáře > Google”
 2. MPE máme nastaven, přepneme do Kalednáře
  1. V levém menu “Organizer > Kalendář”, nebo “Pohled > Organizer > Kalendář”
  2. Spustíme synchronizaci
 3. Počkáme, než synchronizace proběhne
 4. Zvolíme, co s jednotlivými položkami kalendáře provedeme (Smazat z Googlu, z telefonu, nesynchronizovat, …)

Jak připojit MyPhoneExplorer k PC?

MyPhoneExplorer používám pro správu telefonu už dlouho. Telefon stačí připojit přes bluetooth, nebo kabel k počítači a práce s telefonem se tak výrazně usnadní. Například čtení/psaní SMS zpráv z PC je mnohem rychlejší a pohodlnější.

Předem článku bych uvedl, že MyPhoneExplorer (dále jen MPE) je určen především pro (nejlépe funguje) telefony Sony Ericsson. Aktuální verzi si můžete stáhnout na stránkách výrobce programu “FJ Software Development“http://www.fjsoft.at/en/, konkrétně v sekci Download.

Pomocí Bluetooth

Já mám bluetooth adaptér do USB, ke kterému jsem dostal na CD program “BlueSoleil“http://www.bluesoleil.com/ (Myslím, že většina BT využívá právě tento).

 • Vyhledáme a připojíme telefon (něco jako “Vyhledat zařízení”… však si poradíte)
 • Pokud je teleofon připojen, nasimulujeme připojení jako COM port (Serial Port). Takže zvolíme něco ve stylu “Connect > Bluetooth Serial Port Service”
 • Po připojení jako COM port by se měla objevit hláška a připojení telefonu jako COM# (kde # je číslo portu, např. COM9)
 • V nabídce MPE zvolíme “Telefon > Nastavení” (nebo prostě F2). Hned prní záložka je “Připojení”.
 • V záložce Připojení vybereme COM port telefonu (např. COM9) – většinou u něj bývá ještě napsáno BT Serial Port
 • …a telefon je připojen (“Telefon > Připojit”, nebo F1)

Pomocí kabelu

Ve Windows XP jsem musel doinstalovat ovladače, které byly ny přiloženém CD k telefonu. VeWindows Vista už se telefon připojil sám. Instaluje se něco jako “W300 Modem” (W300 je model telefonu…)

 • V nabídce MPE zvolíme “Telefon > Nastavení” (nebo prostě F2). Hned prní záložka je “Připojení”.
 • V záložce Připojení vybereme COM port telefonu. Který to je poznáte podle toho, že by u něj mělo být něco jako “MODEL TELEFONU Modem” (např. W300 Modem)
 • …a telefon je připojen (“Telefon > Připojit”, nebo F1)

Pokud by se vám nepodařilo zjistit, na který COM port je telefon připojen, tak zkuste tlačítko “Najít zařízení”

Ve zkratce

Prostě se snažte telefon připojit jako Serial Port (COM).