…a to mi nemůžete udělat (Jan Pelc)

Jak bych asi skončil, kdybych šel v Tomášových botách? Představa to není úplně šílená. Stačilo se narodit o pár desítek let dřív a pár kilometrů východněji.

Druhá světová válka je v plném proudu, východní Slovensko však ještě úplně nezasáhla. Nedorazila ani na malou vesnici, kde hospodaří Tomáš. Tomáš je prostý vesničan, pro kterého existuje jen pole, žena, kostel a hospoda. Ale s jeho ženou to není úplně v pořádku, má totiž ráda jiného… Přesto se zdá, že časem se jejich vztah zlepší. Válka je však zastihuje v tom nejtěžším období. Tomáš nemá na výběr, musí odejít a bojovat s partizány proti fašounům. Žena mu určitě zahýbá a on musí hřešit nejhorším způsobem, vraždit lidi… Jak se s tím vším vyrovná?

Pelc, autor známé knihy …a bude hůř, nám předhazuje nekompromisní konec, který je logickým vyústěním psychických pochodů hlavního hrdiny. U knížky budete těžce dýchat a o bílých trubkách se vám bude pár nocí zdát. Opravdu se může člověk tak změnit?

Román je vhodný i pro občasné čtenáře (dokonce bych ho doporučil i těm, kteří naposledy četli na základní škole Čuka a Geka). Něco málo přes sto stránek je parametr, který by právě těmto nečtenářům mohl vyhovovat:-).

…a poslední kouř (Jan Pelc)

Od Jana Pelce jsem přečetl snad všechny knihy. Je to takový český Kerouac spojený se Závišem 🙂

Kniha …a poslední kouř se skládá ze 3 povídek:

Padlý Anděl

Příběh začíná tím, že Lenka pošle Davida do prdele. David rozchod řeší elegantním způsobem – kkoupí dvě vodky a jde do parku. Užije si s nafukovací panou, kterou si “pronajme” od kolemjdoucího bezdomovce (dvě flašky vodky hodl udělaly svoje). Ráno ho probudí padlý Anděl (jeho bezedná kapsa produkuje jednu flašku vodky a krabičku cigaret za druhou), tomu se podaří Davida s Lenkou dát znovu dohromady, ale zároveň je žene proti sobě. Jediná možnost jak vrátit anděla zpět na nebe je, aby tam s ním někdo šel dobrovolně.

Poslední kouř

Liga proti kuřákům vládne demokratickému státu, v jejich podání se ale demokracie stává peklem. Kuřáci jsou štváni jako haná zvěř, kouření je trestný čin za který lze vyfasovat deset let na uronových dolech. Kouří se proto tajně, např. v kanálech (je jedno, jestli jste dělník, nebo ředitel firmy). Poslední státy, kde kouření není trestným činem je Rusko, Ukrajina, Mongolsko, Čína… Jenže odcestovat je nemožné – na hranicích kontrolují obsah nikotinu v krvi a tímto testem lze zjistit kouření ještě po 5-ti letech. Hlavnímu hrdinovi se přesto podaří uprchnout…

Vesmír navždy

Sci-fi povídka vypráví o Vesmírné misi, která má trvat sto let. Na paubě kosmické lodi je pouze hlavní hrdina a kapitánka letu “mužatka” Kudlanová (s touhle ženskou by nikdo nechtěl strávit ani hodinu, natož sto let). Při přibližování k planetě Pluto dojde ke kontaktu s mimozemskou civilizací. Hlavní hrdina ukáže pilotovi mimozemské lodi, co je to marihuana a alkohol…