Jak se nenechat rušit při práci

V poslední době mám pocit, že mi pořád někdo píše a ruší mě od práce – ať už to jsou kolegové, kamarádi nebo „automaty“ v podobě e-mailových upozornění, newsletterů a podobně. Nechci se ale nechat rušit. Nemusím na všechno odpovídat hned a přerušt kvůli tomu tok myšlenek. Nastavil jsem si tedy některé procesy, které mi v tom pomáhají. Chcete vědět, jak na to?

Pokračování textu Jak se nenechat rušit při práci

Jak se nezbláznit z e-mailů

Taky máte plnou příchozí poštu v e-mailové schránce? Tak to taky určitě nevíte, kam dřív skočit, který e-mail otevřít, jaký úkol udělat… Přitom stačí málo a váš inbox (složka doručené pošty) budete mít krásně čistý a přehledný – bude totiž prázdný. Existuje spousta návodů, jak toho dosáhnout, ale stačí se držet jednoduchého „pravidla 2 minut“ podle GTD a máte vyhráno.

Pokračování textu Jak se nezbláznit z e-mailů

Udělejte si pořádek v úkolech – Remember The Milk pro GTD

Metodu GTD používám už dlouho, ale především jenom v e-mailové schránce. Pro správu úkolů jsem pořád nenašel vhodný prostředek. Vyzkoušel jsem několik programů a webových služeb. Pořád jsem nemohl najít nic, co by mi vyhovovalo ve všech směrech.

Po shlédnutí přednášky od Petra Máry jsem si řekl, že už bych s tím měl něco udělat a moje hledání uvést ke zdárnému cíli. Jako první jsem vyzkoušel Evernote, ten jsem ale po pár hodinách zavrhl. Byl pro mě nepoužitelný. Nakonec jsem se rozhodl opět vyzkoušet Remember The Milk (dále jen RTM). A byl jsem mile překvapen.

S RTM jsem se seznámil asi před dvěma lety, ale tenkrát nebyl moc user-friendly, o rok později to nebylo o nic lepší. Ale píše se rok 2010 a věci se mění. Co se týká nových funkcí, moc toho od mé poslední návštěvy nepřibylo, ale ovládání se zlepšilo.

Klávesové zkratky zrychlují a zpohodlňují práci. Google Gears se zase postarají o to, aby jste měli k aplikaci přístup i když nejste připojeni k internetu (společně s funkcí Vytvořit zástupce… v Google Chrome se tak v podstatě jedná o desktopovou aplikaci). V aplikaci si můžete vytvořit seznamy, do kterých úkoly přidáváte a k jednotlivým úkolům přidat štítky pro lepší třídění. Úkol je možno naplánovat na určitý čas, zda se bude opakovat, atp. – prostě klasické vlastnosti, které takový úkol má v každé druhé aplikaci.

remember-the-milk-gtd-1

Remember The Milk určitě vyzkoušejte

Zadávání, kdy se má úkol splnit, se mi opravdu líbí. Vzhledem k tomu, že je aplikace v češtině, stačí zadat například “zítra”, “příští měsíc”, “příští týden v pátek v 6 hodin” a RTM převede tento text na datum a čas. Chytré. Můžete si např. vytisknout seznam úkolů na dnešní den. K dispozici jsou aplikace pro iPhone, Android, webová mobilní verze – více se dozvíte na stránce Služby.

Úkoly je možno zasílat přes e-mail, twitter a další webové služby, nebo např. přes bookmarklet v prohlížeči. Možno je sdílet s více uživateli a RTM by se tak dalo použít i pro správu úkolů např. v menších firmách.

Rozhovor s Petrem Márou o GTD na YouTube: