Zkřížili jsme dinosaura s raketou

Když se účastníte nějaké konference zaměřené na on-line marketing, programování a podobná témata, nabudete dojmu, že programátoři používají nejnovější vychytávky, využívají těch nejlepších služeb, … Prostě IT na nejvyšším levelu.
Jenže pak se vrátíte domů zpět do reality.

Pokračování textu Zkřížili jsme dinosaura s raketou

První pohled na Inbox by Gmail

E-mail je starší než samotný internet. Není tedy divu, že se stále objevují nové aplikace, které jej vylepšují. Každá z nich se pak prezentuje ve smyslu „revoluční způsob používání e-mailu“. Google není vyjímkou – Gmail byl vždy, co se týká inovací, tak trochu průkopníkem – ať už se jednalo o změny k lepšímu, nebo horšímu. Teď je tu novinka: aplikace Inbox by Gmail, „Inbox, který pracuje za vás„.

pozn. v článku budu psát o dvou inboxech – ten s malým „i“ – inbox – je „složka“ doručené pošty, ten s velkým „I“ je nová aplikace 🙂

O Inboxu jsem se dozvěděl včera večer a díky Jakubovi Vránovi jsem jej ráno začal používat. Takže ho mám asi půl hodiny 🙂

Malá odbočka k GTD

Dlouhou dobu používám e-mail podle metody prázdného inboxu z GTD, což bude s touhle novou aplikací možná fungovat ještě lépe. Uvidíme, co budu říkat tak za měsíc, až se lépe seznámíme.

Nové funkce a automatizace

Seskupování

Seskupování přinesl už Gmail (vzpomínáte na ty záložky „Sociální sítě“, „Aktualizace“, …), což si každý hned vypnul? 🙂 V Inboxu to ale začíná dávat smysl. Otázkou je, jak moc dobře bude automatické seskupování fungovat.

Připomenutí/odložení e-mailu

Tohle je super věc. Už dřív jsem na tohle zkoušel různá rozšíření do Chrome – odinstaloval jsem.

V Gmailu jde z e-mailu vytvořit úkol s termínem (ale nejdou přidat upomínky) – nepoužívám.

Připomenutí e-mailu v Inboxu funguje dobře. E-mail na čas „zmizí“ a nastavíte si datum a čas, kdy se zpátky objeví.

Připomenutí

Kromě připomenutí e-mailu si také můžete přidat vlastní připomenutí, které se neváže k e-mailu. Inbox se tedy dá použít i jakýsi úkolovník.

Připnutí

Jakýkoliv e-mail si můžete „připnout“. Tady ještě nevím, jak to přesně funguje, ale nejspíš se bude v Inboxu zobrazovat pořád (což by narušilo GTD…)

Zůstat u Gmailu, nebo přejít na Inbox?

V tuhle chvíli není taková otázka na místě – Inbox je zatím pro zvané a zřejmě se ještě hodně změní, než bude přístupný veřejnosti.

Inbox rozhodně stojí za vyzkoušení, pokud chcete pozvánku, napište na inbox@google.com, ale myslím, že pro velký zájem se na vás nedostane :-/

Pokud Gmail používáte k veškeré komunikaci a je to nástroj, ve kterém strávíte nejvíc času, bude pro vás nejspíš přínosem. Na druhou stranu si myslím, že by stačilo pouze zmíněné funkce přidat do klasického Gmailu – mít v telefonu dvě aplikace na jeden e-mailový účet mi přijde zbytečné. Snad tedy Inbox dospěje do fáze, kdy Gmail úplně odstraním a objeví se i ve webové verzi.

Aktualizace: Inbox má i webovou verzi, vypadá stejně jako ta mobilní, takže na velkém monitoru působí trochu spartánsky 🙂

Facebook komentáře na Blogger

Máte blog na Blogger.com a chtěli by jste používat komentáře od Facebooku? Je to jednoduché, stačí malá úprava ve zdrojovém kódu šablony.

Nejdříve si ale nastavte, aby se původní komentáře neozobrazovaly – bylo by zbytečné mít na webu dva formuláře. Komentáře zakážete v Nastavení » Komentáře » Skrýt a Uložte nastavení.

Vložení Facebook kódu

Otevřete si úpravy HTML šablony v nabídce Design » Upravit HTML, zaškrtněte políčko Rozbalit šablony pomůcek.

Facebook komentáře na Blogger.com

Teď si v kódu najděte vhodné místo pro vložení komentářů (já je vložil na konec DIV s třídou post-footer<div class="post-footer">) a vložte následující kód:

1. <script src="http://connect.facebook.net/en_US/all.js#xfbml=1"></script>
2. <b:if cond='data:blog.url == data:post.url'>
3. <h3 id='komentare'>Komentáře</h3>
4. <div id='fb-root'/>
5. <fb:comments expr:href='data:post.url' expr:num_posts='10' expr:width='500'/>
6. <b:else/>
7. <p><a expr:href='data:post.url + &quot;#komentare&quot;'>Komentáře (<fb:comments-count expr:href='data:post.url'/>)</a></p>
8. </b:if>

Popis kódu:

  • 1. řádek – vložení JavaScriptu od Facebooku
  • 2., 6. a 7. řádek – podmínky v jazyce bloggeru – pokud je adresa (data:blog.url) rovna adresa příspěvku (data:post.url), …
  • 3. nadpis pro komentáře, atribut ID je vyplněn kvůli kotvě, na kterou povede odkaz z výpisu příspěvků
  • 5. Facebook kód, šířku komentářů, nebo další nastavení si zvolte sami
  • 7. odkaz na komentáře ve výpisu příspěvků – zobrazuje i počet komentářů

Gmail, Google kalendář a Dokumenty Google plně offline, už v létě

Rozšíření pro prohlížeče, Google Gears, které zajišťovalo off-line přístup k některým aplikacím (nejen od Google), je mrtvé. S příchodem Chrome OS ale Google s nějakým tím off-line režimem pro aplikace musí počítat, vlastně ani nemusí, je tu totiž HTML5.

Už v létě by měly být aplikace Gmail, Google kalendář a Dokumenty Google plně přístupné i v off-line režimu. Samozřejmě, pokud váš prohlížeč podporuje HTML5.

Zdroj: TechCrunch

Google Talk Guru – pokecejte si s profíkem

Máte ve svém okolí “všechno vím, všechno znám” člověka?

Jestli ne, tak je Google Talk Guru pro vás tím pravým. Pokud máte Google účet a používáte Google Talk, přidejte si do svého seznamu kontaktů Guru od Google. Rázem máte ve svém instant messengeru osobu, na kterou se můžete obrátit s jakýmkoliv problémem.

Google Talk Gur

Nová verze Google Analytics

Google představil na Google Analytics User Conference v San Francisku novou verzi Google Analytics a zároveň vybral malou skupniu uživatelů pro testování. V nové verzi by jste se měli k požadovaným výsledkům dostat rychleji a snadněji. Většina novinek pochází ze zpětné vazby uživatelů.

Pokud nejste mezi těmi šťastlivci, které Google vybral pro testování nové verze, můžete se k testování přihlásit. Může ale trvat i několik týdnů, než přístup dostanete:

Thank you for signing up. You’ll receive an email when you’ve been given access to the new Analytics. It may take as long as a couple weeks, but hopefully shorter.

Plánuje Google vlastní čtečku e-knih?

Podle mě ano. Pokud bude navíc na takové úrovni, jaké Google dosáhl u telefonů s Androidem (Google Nexus One, Google Nexus S), mohl by se stát vážným konkurentem Amazon Kindle. Plánuje tedy Google vlastní čtečku e-knih?

Není to tak dávno, co Google spustil svůj E-book Store – databázi knih a platformu pro prodej tedy má. Už mu chybí pouze vlastní zařízení, a to zřejmě pánové z vedení Google vyřešili koupí společnosti eBook Technologies, Inc., která se výrobou e-čteček zabývá.