První pohled na Inbox by Gmail

E-mail je starší než samotný internet. Není tedy divu, že se stále objevují nové aplikace, které jej vylepšují. Každá z nich se pak prezentuje ve smyslu „revoluční způsob používání e-mailu“. Google není vyjímkou – Gmail byl vždy, co se týká inovací, tak trochu průkopníkem – ať už se jednalo o změny k lepšímu, nebo horšímu. Teď je tu novinka: aplikace Inbox by Gmail, „Inbox, který pracuje za vás„.

pozn. v článku budu psát o dvou inboxech – ten s malým „i“ – inbox – je „složka“ doručené pošty, ten s velkým „I“ je nová aplikace 🙂

O Inboxu jsem se dozvěděl včera večer a díky Jakubovi Vránovi jsem jej ráno začal používat. Takže ho mám asi půl hodiny 🙂

Malá odbočka k GTD

Dlouhou dobu používám e-mail podle metody prázdného inboxu z GTD, což bude s touhle novou aplikací možná fungovat ještě lépe. Uvidíme, co budu říkat tak za měsíc, až se lépe seznámíme.

Nové funkce a automatizace

Seskupování

Seskupování přinesl už Gmail (vzpomínáte na ty záložky „Sociální sítě“, „Aktualizace“, …), což si každý hned vypnul? 🙂 V Inboxu to ale začíná dávat smysl. Otázkou je, jak moc dobře bude automatické seskupování fungovat.

Připomenutí/odložení e-mailu

Tohle je super věc. Už dřív jsem na tohle zkoušel různá rozšíření do Chrome – odinstaloval jsem.

V Gmailu jde z e-mailu vytvořit úkol s termínem (ale nejdou přidat upomínky) – nepoužívám.

Připomenutí e-mailu v Inboxu funguje dobře. E-mail na čas „zmizí“ a nastavíte si datum a čas, kdy se zpátky objeví.

Připomenutí

Kromě připomenutí e-mailu si také můžete přidat vlastní připomenutí, které se neváže k e-mailu. Inbox se tedy dá použít i jakýsi úkolovník.

Připnutí

Jakýkoliv e-mail si můžete „připnout“. Tady ještě nevím, jak to přesně funguje, ale nejspíš se bude v Inboxu zobrazovat pořád (což by narušilo GTD…)

Zůstat u Gmailu, nebo přejít na Inbox?

V tuhle chvíli není taková otázka na místě – Inbox je zatím pro zvané a zřejmě se ještě hodně změní, než bude přístupný veřejnosti.

Inbox rozhodně stojí za vyzkoušení, pokud chcete pozvánku, napište na inbox@google.com, ale myslím, že pro velký zájem se na vás nedostane :-/

Pokud Gmail používáte k veškeré komunikaci a je to nástroj, ve kterém strávíte nejvíc času, bude pro vás nejspíš přínosem. Na druhou stranu si myslím, že by stačilo pouze zmíněné funkce přidat do klasického Gmailu – mít v telefonu dvě aplikace na jeden e-mailový účet mi přijde zbytečné. Snad tedy Inbox dospěje do fáze, kdy Gmail úplně odstraním a objeví se i ve webové verzi.

Aktualizace: Inbox má i webovou verzi, vypadá stejně jako ta mobilní, takže na velkém monitoru působí trochu spartánsky 🙂