Jako za Orwella

Připadá mi, že Orwellovská předpověď se pomalu začíná plnit. Člověk přestává mít svoje práva a moc politiků roste. Běžný občan už tak může jen držet hubu a krok.

Jsi občan, tak drž hubu a krok!
Tvoje vláda

SOPA/PIPA/ACTA

Jo jo, ten internet to je ale svinstvo. Lidi si tam dělaj co chtěj a my s tím nemůžeme nic dělat. Tak uděláme další super zákon na řízení internetu co? Několikrát nám to už nevyšlo, tak to zkusíme znovu. Jednou to přece protlačíme, za každou cenu.

Proč je SOPA špatný nápad?

Tak na tohle nám chlapečku nesahej, dostaneš přes prsty

Řidič z Olomouce pokreslil plakáty předvolebních stran. Plakáty, které byly zaplaceny z předvolební kampaňě, kterou zaplatil ze svých daní. Plakáty s politiky, které bude živit ze svých daní. Občan je přeci ten, kdo to všechno platí.

Soudcem v tomto případě byla manželka dotčeného politika – “Miláčku, to si přece nencháš líbit, dyť by se ti přece jako smáli né!”

Roman týc je zločinec, gauner, psychopat a terorista

Jak jinak nazvat člověka, který ukáže na bezpečnostní díru v dopravních značeních. Pokud bez povšimnutí může vyměnit sklíčka na semaforech, může kdokoliv udělat mnohem horší věci. Ale to né. To se jako nesmí. To by pak jako mohl zkusit každej a to mi přece nemůžeme ukázat, jak to vlastně nefunguje.

Tak, držte hubu a krok, vono se to vyplatí…

1984 (George Orwell)

Když začnete číst nějakou knížku, tak se těšíte na happyend. Pak ale začnete tušit, že to zase taková sranda nebude. V závěru už jste beznadějní, jako hlavní hrdinové…

Winston Smith žije v Londýně. Žije možná není to správné slovo, lepší bude asi “existuje”. Píše se totiž rok 1984 a svět je rozdělen na tři velmoci a jedno nezávislé území. V Oceánii, v níž se Londýn nachází, vládne tzv. Angsoc (Anglický socialismus). Vedoucím (a také jediným) orgánem je Strana, v jejímž čele stojí Velký bratr. Svět je v udržovací válce. Udržovací znamená, že pokud by svět ve válce nebyl, došlo by k rozvoji průmyslu a lidé by se mohly mít dobře, což by mohlo vést k pádu režimů v jednotlivých státech.

Válka je mír.

Winston pracuje na Ministerstvu pravdy, kde se zabývá úpravami novin, tak aby byly stále platné. Když například Velký bratr oznámí, že se v příštím roce vyrobí 60 mil. párů obuvi a nakonec se vyrobí pouze 45, opraví se stará čísla novin tak, aby Velký bratr předpověděl výrobu 30 mil. párů. Velký bratr musí mít vždy pravdu.

Svoboda je otroctví.

V Oceánii se mluví Newspeakem, což je nově vymyšlený jazyk, jehož slovní zásoba se neustále zmenšuje. Měně slov totiž znamená menší možnost vyjadřování a myšlení.

Nevědomost je síla

Vzpomínky na minulost, které jsou ideozločinem, za který může být vaporizován (“vypařen”), nutí Winstona přemýšlet o tom, jak vypadal svět před nastolením diktatury. Začne si psát deník. Během děje se zamiluje do Julie, se kterou tráví čas v různých úkrytech. Láska je také ideozločin, jediná možná láska je ta k Velkému bratru.

Winston s Julií stojí ve svém úkrytu a dívají se z okna. “Jsme mrtví”, řekne Julie; “Jsme mrtví”, řekne Winston; “Jste mrtví”, ozve se plechovým hlasem za nimi…

Pokračovat nebudu, přečtěte si to sami. Snad jen dodám, že závěr mě tak trochu dostal. Ještě dlouho jsem to nemohl dostat z hlavy.