ProgeCAD Smart – AutoCAD zdarma

Pokud hledáte vhodnou alternativu pro Autodesk AutoCAD, vyzkoušejte ProgeCAD 2008, který je ve verzi Smart pro osobní použití zdarma.

Aktualizace: ceny a odkaz na stáhnutí pro rok 2010 na konci článku

Když jsem kdysi hledal vhodnou alternativu pro AutoCAD, narazil jsem na spoustu free CADových programů, které byly, jak bych to řekl, nepoužitelné. Nakonec jsem se ale dostal k programu ProgeCAD 2006. Existoval i ve verzi LT, která byla, pro osobní použití, zdarma.
Po dlouhé době jsem si potřeboval něco nakreslit a tak jsem šel na jistotu – na web společnosti ProgeSoft. Měl jsem trochu obavy, protože PCad 2006 LT tam už dlouhou dobu nebyl k mání a vysela tam pouze informace ProgeCAD 2008 Coming soon… Měl jsem ale štěstí a nová verze mě opravdu překvapila.

Na mém notebooku Acer TravelMate 2310 (Celeron 1.5, 480MB RAM) mě překvapila rychlost, s jakou se program spustil – takhle rychle se mi spouští třeba PSPad… Celkově je mnohem plynulejší, než předchozí verze.
Nemůžu moc srovnávat z nejnovější verzí AutoCADu, protože ten jsem nepoužil už více jak 3 roky (proč taky používat pirátskou verzi, když mám možnost mít free alternativu). Popíšu alespoň pár příjemných změn oproti PCadu 2006, kterých jsem si všiml během cca 10 minutové práce:

Rychlejší start a celková plynulost

Lepší práce s “Entity Snap”
Nastavení nástroje, které najdete v příkazovém řádku (např. zvolíte kruh, máte možnost d/r; průměr/poloměr) se zároveň objeví v novém panelu (jakoby kontextová nabídka). Ale jen u některách nástrojů.

No, za 10 minut práce, ještě s asi půlroční přestávkou toho moc nového nenajdu. Ještě dodám, že můžete otevřít/uložit všechny verze DWG (R2.5 – 2007), DXF, DWF, DWT – s tímhle jsem nikdy neměl problém a spíš jsem zaznamenal problémy s AutoCADem. Možnost tisku do JPG/PDF je už dnes snad samozřejmostí.
Věřte, že lepší alternativu AutoCADu (pro Windows) asi nenajdete. Chybí sice čeština, ale na to se dá rychle zvyknout.
Na závěr přidám cenové srovnání (pokud byste chtěli někjaký CAD program např. do firmy) dvou, podle mě, rovnoměrných software: AutoCAD LT 2008 CZ (31.183,-) ProgeCAD 2008
Professional (6.259,-) ceny jsou ze serveru SW.cz, bez DPH

Aktualizace:
Verze 2009
Akutalní verzi ProgeCAD Smart 2009 pro nekomerční užívání zdarma naleznete na adrese http://www.progesoft.com/en/smart-2009

Aktuální ceny na SW.cz:

  • ProgeCAD 2009 Professional 6.850Kč,-
  • Autocad LT 2010 CZ 33.924,-