Jaký byl #shopcampcz 2014?

Kvalita českých barcampů roste, tedy alespoň ze strany pořadatelů. Stejným způsobem ale klesá kvalita přednášek. Přednášející to totiž ve většině případů berou jako self-promo a obsah přednášek je ve stylu „měli by jste dělat tohle“, ale už neřeknou jak. Což by bylo dobré, kdyby konference navštěvovali provozovatelé webů a e-shopů. Jenže návštěvníci jsou z velké části profesionálové z oboru, kteří ví, že to mají dělat, ale raději by právě uvítali rady, jak to dělat. I tak se ale většinou najde pár přednášek, které vám dají alespoň nějaký impuls, nebo vdechnou myšlenku, kterou zužitkujete…

Nebuďte s analýzou dat 100 let za opicema! (Jan Laštůvka)

Máte přehled o tom, do kterých marketingových kanálů investujete? Většina českých e-shopů ne. Stačí vám k tomu tabulka v Excelu, nebo Google Analytics. A proč tedy používat MonkeyData místo Excelu nebo GA? Protože do Excelu musíte data importovat ručně a v GA buď nejsou, nebo je jejich import složitý. Proto se v MonkeyData rozhodli tohle všechno změnit a usnadnit/urychlit.

Do MonkeyData importujete (automaticky) svoje objednávky a výdaje do marketingu. V současné době aplikace umí analyzovat zdroje z nejpoužívanějších českých systémů (e-shopy, AdWords, Sklik, Facebook, …), ale pokud máte vlastní řešení, můžete si pomocí jednoduchého API vytvořit vlastní. Výsledkem je tedy hezky udělaný report, který vám ukáže, které kanály fungují nejlépe a které ne.

Velkou výhodou je cena – platí se za každou objednávku, kdy nejvyšší cena je cca 1 Kč. Pokud tedy máte opravdu malý e-shop, bude vás aplikace stát 49 Kč za měsíc – a to se opravdu vyplatí. Skvělé je to, že v MonkeyData hned na začátku naimportují data 2 roky zpátky, takže na druhý den (než se vše natáhne) po registraci už všechno vidíte.

User-centric analytics (Jan Tichý)

Zatímco Jan Laštůvka mluvil o tom, jak analýza dat funguje, Jan Tichý měl opačný názor. Představte si situaci, kdy si někdo v práci (1. návštěva v Google Analytics) přes PPC kampaň vyhledá na vašem e-shopu nějaký produkt. Cestou domů si ho prohlíží v telefonu (2. návštěva). Doma se na něj podívá na notebooku (3. návštěva) a večer v posteli přes tablet (4. návštěva) najde vaši prodejnu, kterou má cestou do práce. Ráno si produkt koupí přímo na prodejně. Prokazatelně se tedy jedná o nákup z PPC kampaně, jenže tohle v Google Analytics nezjistíte – tam máte 4 unikátní návštěvy a žádnou konverzi. Může se tak klidně stát, že pokud máte na e-shopu denně 1000 návštěv, tak se reálně jedná o 300 zákazníků. Naštěstí existuje „UserID“, kterým si můžete uživatele (pokud se na e-shopu pnapř. přihlásí) „označit“. Háček je ale v tom, že si ho označíte pro konkrétní návštěvu – zpětně to nefunguje a propojení s ostatními návštěvami také neproběhne. Takže rada: UserID vůbec nepoužívat.

Řešením by mohla být „černá krabička“, což je zatím jen teoretický nápad, nad kterým v Medio začínají pracovat. Ta by měla umět pomocí vlastních cookies a různých parametrů takové návštěvy spárovat – společně s dalšími informacemi (např. z CRM, z CallCentra, apod.).

STOP mass mailům! Nastartujme inteligentní emailing (Jan Penkala)

Pokud ještě nepoužíváte personalizované e-maily, měli by jste začít. Existují prý e-shopy, kde takový e-mailing může generovat i 50% obratu. Což je asi tak všechno, co jsem se z přednášky dozvěděl. Žádné tipy na nástroje, prostě jenom pár ukázek. Pro mě zklamání…

10 najčastejších chýb e-shopov (Michal Král)

Michal Král z Pricemania ukázal na nejčastější chyby, kterých se dopouštějí nově vzniklé e-shopy. Bohužel trochu s křížkem po funuse – na konferenci bylo 99 % návštěvníků z firem, které e-shopy provozují a jsou to profesionálové. Tohle byla přednáška spíš pro lidi, kteří mají v plánu spustit svůj e-shop a chtějí to udělat vlastními silami.

Přínosným tak pro mě byli informace o příchod Pricemanie na český trh a zmínka o Big Name Theory.

Optimalizace objednávkového procesu (Jan Kvasnička)

O nákupním procesu se v posledních několika letech mluví hodně a tak si myslím, že každý kdo provozuje nějaké řešení pro e-shopy (což bylo zmiňovaných 99 % návštěvníků) v tom má přehled. Ve slajdech se tak objevilo několik špatných a dobrých příkladů, které už ale zřejmě každý v nějaké podobě někde viděl.

Díra v nákupním procesu – návod „co nedělat“ (Lukáš Hurych)

Český košík roku bylo uživatelské testování TOP100 českých e-shopů (podle Heureka.cz) a tak bylo zajímavé vidět, že i v této „elitě“ se vyskytuje spousta chyb a je až neuvěřitelné, že na těchto e-shopech vůbec někdo nakupuje 🙂

Jak zdvojnásobit obrat eshopu za pouhé čtyři měsíce (Michal Kubíček)

Michal Kubíček koupil na WebTrhu takový malý, obyčejný, špatně fungující e-shop Svět cukrářů. Pořádně se do toho obul, zainvestoval spoustu peněz a lásky 🙂 a má teď dobře fungující e-shop. Líbí se mi jeho přístup k zákazníkům – ten totiž zaručí, že pokud ještě Svět cukrářů není v ČR jednička, brzo bude.

Tady jenom pár příkladů proč:

 • Pár dní po objednávce zavolají zákazníkovi a zjistí, jestli balíček v pořádku dorazil, jestli je spokojen, jak se mu s tím pracovalo atp.
 • „V pátek mi zavolal ženich nevěsty, že by do zítra potřeboval figurku na svatební dort, ale bílou. My jsme měli jen stříbrnou, tak jsem jel do obchodu, koupil bílý sprej a ráno jsem jim to zavezl.“
 • Pokud něco na e-shopu nemáme, může si to zákazník objednat a my to prostě seženeme. I kdybych to měl objednat u konkurence a zaplatit poštovné.
 • I balení je vaše vizitka. Když Michal najal paní na balení dárků, tak první den jen stála a dívala se jak Michal balí. „Ona vždycky udělala něco trochu jinak, tak jsem jí to vždycky několikrát ukázal a hlavně jsme jí nemohl nechat to balit do letáků z Kauflandu, radši si připlatím za hezký balící papír“.
 • Balíčky chodí zalepené lepící páskou „Páska je láska“
 • Interní motto: Doručujeme radost…

Michal je v dobrém slova smyslu prostě magor, ale takových by mělo být víc, protože tenhle přístup se opravdu vyplatí. Možná je to jen inspirace ze Zapposu/Amazonu – o knížce Štěstí doručeno se Michal zmínil (a doporučoval) a i firemní motto je takovou variací na název knížky.

Jak přemýšlet nad obsahem e-shopu (Jan Řezáč)

Jan Řezáč, ostrý jako břitva, v pohodlných kalhotách, které „netlačí na koule“, nepřišel s přednáškou o webdesignu (jak bylo očekáváno), ale o obsahové strategii. Zmínil se o „frameworku“ See-Think-Do, který je zjednodušeně řečeno o tom, jakým způsobem si „chytit“ zákazníky – prostě si udělejte blog, který bude vaši cílovku zajímat a postupně z nich udělejte zákazníky. Myslím, že tohle ví každý markeťák, ale je dobré si to zopakovat a mít to pojmenované.

Jak to nepo­…kazit v cílové rovince (David Grudl)

A na konec dáme Grudla, jinak by všichni odešli dřív 🙂 David Grudl už je takovou pravidelnou tečkou za českými barcampy – i když na konferenci o e-shopech jsem ho zrovna nečekal.

David v podstatě shrnul (vtipnou formou, jak jinak) přednášky o optimalizaci e-shopu s vlastními ukázkami. Přidal také návod, jak si (ne)objednat jízdenku na pražskou MHD, která má snad 20 kroků, které nedávají smysl.

Autor

Jan Zatloukal

Jsem magor do hudby a těch internetů, tak dělám do obojího. V kapelách LB1 a Gambini plním post kytaristy. Ve firmě Optimal Marketing pracuji jako webdesignér a programátor. Ve volném čase také píšu blog Svět Kytar.

 • Díky za reportík. Jeden z mála, ze kterého se člověk doví informace, a ne, že to byla dobrá akce 🙂

  • rotten77

   Já si to právě vždycky píšu spíš pro sebe, protože poznámky beztak ztratím, tak ať to mám aspoň zde 🙂

 • Pingback: ShopCamp 2014 | Vojtěch Brázda()