Jak se nenechat rušit při práci

V poslední době mám pocit, že mi pořád někdo píše a ruší mě od práce – ať už to jsou kolegové, kamarádi nebo „automaty“ v podobě e-mailových upozornění, newsletterů a podobně. Nechci se ale nechat rušit. Nemusím na všechno odpovídat hned a přerušt kvůli tomu tok myšlenek. Nastavil jsem si tedy některé procesy, které mi v tom pomáhají. Chcete vědět, jak na to?

Filtrujte nepotřebné

E-mailové notifikace ze sociálních sítí jsem zrušil hned v době, kdy jsem je začal používat. Stejně jsou k ničemu, protože upozornění vidíte přímo na stránce, takže o nic nepřijdete. I tak si ale navíc udělejte pořádek a přestaňte sledovat lidi a stránky, které vám nic nepřináší.
Nepotřebujte vědět o všem. To důležité se k vám dostane tak jak tak. A ten zbytek? Je k ničemu.

Zrušte si taky všechny zbytečné newslettery. Že jsou zrovna v akci kytary Fender mě nezajímá. Novou kytaru kupovat neplánuji, tak proč se tím zabývat?

Čím méně toho budete „sledovat“, tím méně času vám to zabere a díky menšímu přínosu informací budete mít i čistější mysl (čistou duši a čisté nohy:-)).

Nechatujte

Nejvíc mě ale vyrušuje chatování. To že jsem 24 hodin on-line na Hangouts a odpovídám do 5-ti minut, dává všem najevo, že mě můžou kdykoliv „otravovat“ s čímkoliv.
Odinstaloval jsem tedy Hangouts z Chrome. Budu je používat jenom přes Gmail a jenom tehdy, když budu chtít. Opět platí, že o nic nepřijdu. Jenom to nebudu muset řešit hned.

Tip.: Zajeďte si někdy na chatu s přáteli, kde není elektrika, ani mobilní signál. Je to mnohem lepší než si vyměňovat jedničky a nuly.

Vypněte si Wi-Fi na mobilu

Telefon mi pořád pípá. Upozornění na nové e-maily, nebo chaty. A když už si dáte tu práci s tím, že všechny vyfiltrujete a zakážete, tak proč se nechat znervózňovat mobilem? Stejně by jste pořád mysleli na to, že vám telefon zapípal a vy nevíte, kdo vám co napsal.
Takže jsem si vypnul Wi-Fi.

Nejdůležitější je totiž řešit věci, kdy chcete vy.

Zablokujte si narušitele

A aby toho nebylo málo a povedlo se vám udržet pozornost. Zablokujte si všechny stránky, které vás můžou „vcucnout“.
Už delší dobu používám rozšíření Website Blocker do Chrome, ve kterém si nastavím, kdy můžu na které stránky chodit. Nastavení je jednoduché.

Já mám nastaveno několik pravidel, nejdůležitější jsou tyhle dvě:

www.facebook.com|twitter.com|plus.google.com 0830-1159,1230-1630
mail.google.com 0900-0959,1031-1159,1231-1359,1431-1595
  • Na sociální sítě (Facebook, Twitter, Google+) můžu chodit jenom do 8:30, potom od 12:00-12:30 a po práci od 16:30
  • Gmail mám přístupný do 9:00 a potom v pravidelných intervalech 10:00-10:30, 12:00-12:30, 14:00-14:30, a potom od 16:00

Jak jste na tom vy?

Co na to říkáte? Zkusíte se taky nenechat vyrušovat, nebo používáte nějaké vlastní „metody“?

Autor

Jan Zatloukal

Jsem magor do hudby a těch internetů, tak dělám do obojího. V kapelách LB1 a Gambini plním post kytaristy. Ve firmě Optimal Marketing pracuji jako webdesignér a programátor. Ve volném čase také píšu blog Svět Kytar.

  • Byla jsem na tom podobně. Pořád nějaké vyrušování. U newsletterů, které z pracovního hlediska sleduji, tak se vyplatí je posílat do zvláštní složky (štítku) v Gmailu a jednou za čas na to mrknout. Nemít je prostě v Inboxu. Ideálně rovnou nastavit na přečtené, ať tam nic nesvítí.

    Hodí se ještě rozšíření do Chrome – Switcheroo Redirector, které přesměruje na jiné stránky po zadání. Ideálně když nechceš na seznamu číst zprávy, ale chceš používat jen hledání.

  • Díky za tip s Blockerem. Pretty neat!