Facebook vám soukromí neukradne

V souvislosti se včerejším Dnem ochrany osobních údajů varoval víceprezident Evropské komise Jacques Barrot před riziky spojenými s používáním sociálních sítí, konkrétně zmínil Facebook (dále jen FB).

V poslední době se navíc objevují čím dál tím více zpráv, vytržených z kontextu, o problémech, které se z virtuálního světa FB přenesly do reálného. Ať už se jednalo o dopadení zločinců, výpověď, rozvod v přímém přenosu, či trochu ostřejší případ – vraždu manželky. Vinu na tom nenese FB, ale jako vždy sami lidé.

To, že někdo vyloupí banku a lidé ho podle fotografií v televizi zahlédnou na Facebooku je blbost toho lupiče. To, že někdo píše o tom, jak si užívá volna, ale přitom má neschopenku je jeho blbost. To, že se dcera dozví o rozvodu rodičů podle statusu z Facebooku je vina samotných rodičů. A tomu, že někdo zabil vlastní manželku, určitě předcházelo mnohem víc věcí.

Facebook vám soukromí neukradne

Záleží totiž pouze na vás, co všechno za údaje poskytnete. Pokud si do přátel na FB přidáte šéfa, musíte počítat s tím, že se o vás dozví spoustu věcí. Nepřidávejte si do přátel jen tak někoho, ale opravdu jen svoje vlastní, reálné přátele. Pokud někdo z nich nahraje inkriminující fotku, tak ho požádejte, ať ji smaže; pokud je to opravdu kamarád, tak vaše důvody pochopí. Nebo je radši předem upozorněte, že nechcete, aby tam podobný obsah přidávali.

Autor

Jan Zatloukal

Jsem magor do hudby a těch internetů, tak dělám do obojího. V kapelách LB1 a Gambini plním post kytaristy. Ve firmě Optimal Marketing pracuji jako webdesignér a programátor. Ve volném čase také píšu blog Svět Kytar.